Zmywarka Bosch, błąd E25 – znaczenie kodu awarii, usuwanie usterki

Nie działa zmywarka Bosch? Błąd E25 na wyświetlaczu oznacza nieprawidłowe odprowadzanie wody. To może doprowadzić do wycieku. Należy sprawdzić pompę, filtr i wąż odpływowy. Zobacz, jak poradzić sobie z najczęstszymi usterkami!
Alicja Kisiak
zmywarka bosch błąd e25

Brak konieczności ręcznego zmywania to duża oszczędność czasu i energii. Jednak czasami sprzęt AGD odmawia posłuszeństwa – o wystąpieniu usterki informują różnego rodzaju kody na wyświetlaczu. W zmywarkach Bosch błędy E25 mają kilka różnych przyczyn – na dodatek czasami urządzenie prezentuje kilka komunikatów naprzemiennie, a nie wszystkie kody są dokładnie wyjaśnione w instrukcji. Producent opisał kilka kwestii w dziale Wsparcie na swojej stronie internetowej, swoimi radami dzielą się też fachowcy i inni użytkownicy.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy zmywarek w Twojej okolicy

Kod błędu E25 w zmywarce Bosch wywołują usterki pompy spustowej i filtra

Oto najczęstsze przyczyny awarii zmywarek Bosch (błędów E25) oraz podstawowe sposoby usuwania usterek:

  • zablokowana pompa odprowadzająca wodę – przez filtr do komory przedostały się zanieczyszczenia, które trzeba starannie usunąć. Możliwe jest też poważniejsze uszkodzenie tej części, a wtedy występuje konieczność wymiany;
  • zapchanie filtra w zmywarce – w takiej sytuacji należy odetkać przegrodę na dnie zmywarki. Aby oczyścić filtr, należy go wyjąć ze zmywarki i dokładnie umyć pod bieżącą wodą.

Kod błędu E25 oznacza problemy z odprowadzaniem wody, do czego może przyczynić się również wygięcie lub zatkanie rury odpływowej. Jeśli filtr jest czysty i nic nie blokuje pompy, a zmywarka Bosch wciąż wyświetla, należy zdemontować, a następnie oczyścić wąż spustowy do kanalizacji z wszelkiego brudu, resztek jedzenia oraz innych przeszkód dla wody. Zwykle wystarczy przepłukanie pod ciśnieniem (ewentualnie wyszorowanie wnętrza miękką szczoteczką).

Jak usunąć awarię zmywarki Bosch? Błąd E25 – zalecenia producenta

Przed przystąpieniem do diagnozowania usterki koniecznie trzeba wyłączyć zmywarkę, odłączyć zasilanie i odciąć dopływ wody do urządzenia. Z uwagi na prawdopodobieństwo zablokowania pompy odpływowej odłamkami szkła i porcelany trzeba zachować ostrożność przy wyjmowaniu filtra ze zmywarki firmy Bosch. Zaleca się założenie rękawic ochronnych. Następnie należy:

  • zdjąć osłonę pompy spustowej;
  • usunąć wszelkie zabrudzenia i ciała obce, które mogą sprawiać problemy z pompą;
  • upewnić się, że wirnik działa prawidłowo;
  • wyczyścić filtr;
  • prawidłowo założyć osłonę pompy i filtr.

Na koniec pozostaje uruchomienie krótkiego programu i sprawdzenie, czy urządzenie nadal wyświetla błąd, czy też wszystko działa już poprawnie. Jeżeli po podstawowej konserwacji z wyświetlacza zmywarki Bosch błąd E25 nie znika, konieczny może być demontaż starej i zainstalowanie zupełnie nowej pompy. A to już bardziej wymagająca naprawa. Nie można też wykluczać awarii czujników. W takich przypadkach pozostaje skontaktować się z serwisem – chyba że jesteś w stanie samodzielnie i na własną odpowiedzialność rozwiązać problem tego typu.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts