Zmywarka Beko – błąd E02. Kod na wyświetlaczu a możliwe awarie

Nikt nie lubi, kiedy przydatny sprzęt zawodzi, np. nowa zmywarka Beko. Błąd E02 jest dla posiadaczy tych urządzeń enigmatyczny – nie wszystkie instrukcje o nim wspominają. Przekonaj się, że wzywanie serwisanta wcale nie jest jedynym rozwiązaniem!
Alicja Kisiak
zmywarka beko błąd e02

Poszukiwania informacji i porad w dziale pomocy technicznej na internetowej stronie producenta również kończą się fiaskiem. W dziale FAQ krótko omówiono tylko kody błędów E01 i E012. Można przypuszczać, że drugi z nich to… pomyłka redakcyjna, jedna cyfra za dużo. Krótki opis kodu E012 pasuje do tego, co o komunikacie E02 piszą w internecie fachowcy i użytkownicy zmywarek Beko – błędy E02 dotyczą problemów z dopływem wody do urządzenia. Firma udziela kilku porad, jak sobie poradzić z tym problemem. Jeszcze więcej do powiedzenia mają klienci „złote rączki” i serwismani.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy zmywarek w Twojej okolicy

W zmywarce Beko błąd E02 oznacza brak wody. Najczęstsze przyczyny

Problemy z pobieraniem wody przez zmywarkę występują w wielu różnych sytuacjach – przed weryfikacją lepiej odłączyć urządzenie od zasilania. Pierwsza kwestia to zawór w mieszkaniu. Czasami woda jest zakręcona lub spada ciśnienie w sieci wodociągowej, w tym miejscu mogą pojawiać się wycieki. Kolejne rzeczy to zawór aquastop sprzętu, filtr wody i wąż doprowadzający wodę do zmywarki Bosch. Przewody ulegają rozmaitym usterkom, takim jak:

  • zatkanie, zmniejszenie drożności przez zalegające osady (twarda, brudna woda);
  • pękanie ścianek, przecieki;
  • wyginanie, dociskanie, nieprawidłowe ułożenie węża.

W zmywarkach Bosch błędy E02 mogą pojawiać się również w wyniku wad i uszkodzeń podzespołów, które odpowiadają za kontrolę poziomu wody – licznika, czujników czy kabli. Kłopoty z elektroniką są trudniejsze do rozwiązania, aczkolwiek niektóre części da się wymienić bądź naprawić samodzielnie. O ile dysponuje się odpowiednią wiedzą, umiejętnościami oraz elementami zapasowymi – bezpośrednio od producenta lub pełnowartościowymi zamiennikami.

Kod błędu E02 w zmywarce Beko – postępowanie, naprawa. Zalecenia producenta

Firma Beko zaleca sprawdzić, czy zawór jest odkręcony i czy rury zapewniają odpowiedni przepływ wody. Po sprawdzeniu mechanizmu regulującego i drożności przewodów należy zresetować zmywarkę – ta czynność zależy już od modelu, odpowiednie informacje powinny być w instrukcji. Podczas ewentualnej, samodzielnej wymianie części trzeba zadbać o prawidłowe, pewne, szczelne mocowanie.

Niektórzy użytkownicy podają przykłady, kiedy sprzęt wyświetlił kod E02 pomimo prawidłowego pobierania wody – pomagało przechylanie zmywarki w celu opróżnienia komory z płynów i reset. Takie sytuacje najprawdopodobniej mają związek z nieprawidłowym działaniem systemu, który ma zapobiegać wyciekom. Nadmiar wody (np. z powodu zapchanego filtra spustowego) powinien spowodować automatyczne przerwanie pracy zmywarki Beko. Błąd E02 pojawiał się zamiast kodu E01, co wynikało z błędów w oprogramowaniu sterującym.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts