Żelazko czy generator pary? Różnice w urządzeniach

Żelazko czy generator pary? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zastanawiają się, czy warto zainwestować w stację parową, czy raczej jest to niepotrzebny wydatek i lepiej kupić tradycyjne żelazko.
Ida Grabska
żelazko na białym stoliku

Prasowanie ubrań jest niezbędną czynnością, jeśli chcemy prezentować się schludnie i estetycznie. Jedni się przy niej relaksują, a inni traktują jako przykrą konieczność. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku, często pojawia się pomysł na to, aby uprzyjemnić sobie tę pracę. Wtedy to zastanawiamy się, czy może warto zainwestować w porządne żelazko, czy generator pary. Po przeczytaniu tego poradnika wybór będzie prosty!

Żelazko czy generator pary?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba dobrze poznać oba urządzenia. Jest to kluczowe, ponieważ prawdopodobnie dla jednych odpowiednim rozwiązaniem będzie generator pary, a dla innych klasyczne żelazko parowe. 

Żelazko parowe

Żelazko parowe to urządzenie, w przypadku którego prasowanie odbywa się dzięki wysokiej temperaturze i parze wodnej. Aby taką parę uzyskać, trzeba napełnić niewielki zbiornik na wodę, znajdujący się wewnątrz urządzenia. W przypadku dużej ilości ubrań do wyprasowania zbiornik trzeba napełniać wielokrotnie. W zależności od rodzaju prasowanej tkaniny trzeba ustawić konkretną temperaturę żelazka, by zapobiec przypaleniom. 

Generator pary

W przypadku generatora pary mamy do czynienia z osobną stacją parową, która jest połączona za pomocą przewodu z niewielkim żelazkiem. To sprawia, że żelazko jest lżejsze i bardziej poręczne. Urządzenie nie wymaga też wielokrotnego dolewania wody, ponieważ stacja parowa jest odpowiednio duża. Para wodna wydobywa się z żelazka z dużym ciśnieniem, co sprawia, że możemy nim prasować nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Urządzenie jest bezpieczniejsze pod względem przypalenia tkaniny, a samo prasowanie zapewnia o wiele lepsze efekty.

Żelazko czy generator pary? Co sprawdzi się lepiej? Jeśli prasujesz dość rzadko i nie masz zbyt wiele miejsca w mieszkaniu na przechowywanie stacji parowej, to prawdopodobnie wystarczy klasyczne żelazko parowe. Jeśli jednak co jakiś czas prasujesz stosy ubrań, a wśród nich tkaniny różnego rodzaju, dysponujesz odpowiednią ilością miejsca i chcesz ułatwić sobie tę czynność, polecamy zainwestować w generator pary. Z pewnością nie pożałujesz!

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts