Zmywarka Bosch – błąd E24 lub F24. Znaczenie kodu

Każdy sprzęt AGD może ulec awarii, nawet najlepsza i najdroższa zmywarka Bosch. Błąd E24 oznacza to samo, co kod F24 – nieprawidłowe odprowadzanie wody. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co może być przyczyną i jak rozwiązać problem!
Ida Grabska
zmywarka bosch błąd e24

Nowoczesne urządzenia są wyposażone w wiele czujników i systemy autodiagnostyki. Kody błędów, jakie pokazują się na wyświetlaczu, nie zawsze dają jednoznaczną odpowiedź. W zmywarkach Bosch błędy E24 mogą pojawiać się w związku z zatkanym filtrem i zablokowaniem pompy lub węża odpływowego. W takich sytuacjach zaleca się zatrzymać program, wyjąć naczynia i sprawdzić te elementy. Jeżeli nic nie blokuje przepływu wody, pozostaje odłączyć zasilanie, zakręcić zawór i skontaktować się z serwisem.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy zmywarek w Twojej okolicy

Kody błędów E24 i F24 w zmywarkach Bosch dotyczą zakłóceń systemu odpływowego

Nie ma maszyn, które byłyby całkowicie niezawodne. Kwestia żywotności i projektowania cyklu życia sprzętów AGD to osobny temat. W zmywarce Bosch błąd E24 może pojawiać się zamiennie z kodem E22, który sygnalizuje zablokowane lub źle założone filtry przy odpływie. Czasami wystarczy wyczyścić te części, by wszystko działało prawidłowo. Jednak w niektórych przypadkach problemem jest zepsuta pompa myjąca. W takim przypadku pozostaje wymiana całej części. Niektórzy użytkownicy wskazują nieruchomy wirnik opryskiwacza jako źródło awarii.

Wyświetlanie opisywanego kodu błędu zmywarki do naczyń firmy Bosch może być związane również z innymi modułami. Jedną z najczęstszych przyczyn jest zatkany, wygięty lub zbyt mocno dociśnięty do ściany wąż spustowy. Aby to zweryfikować, należy wyłączyć urządzenie odsunąć je i sprawdzić przewód – wizualnie od środka i na zewnątrz lub przez delikatne potrząsanie. Czasami element blokujący odpływ wody w zmywarce wypadnie samoczynnie, w niektórych przypadkach trzeba będzie odkręcić rurę od urządzenia – przygotuj się na wyciek resztki ścieków!

Zmywarka Bosch, błąd E24 lub F24 – usuwanie usterki według zaleceń producenta

Samodzielna naprawa jest możliwa. Poniższa instrukcja dotyczy odblokowania pompy w zmywarce marki Bosch. Kiedy urządzenie wyświetla błąd E24 albo F24 (ewentualnie E22 lub F22), należy założyć rękawice ochronne, a następnie:

  1. Wyjąć dolny kosz z komory.
  2. Wyciągnąć filtr z centralnej części przez uniesienie do góry.
  3. Zebrać wodę z dna zbiornika, np. chłonną gąbką.
  4. Otworzyć komorę pompy spustowej, np. podważając ją łyżeczką.
  5. Złapać mostek, skierować ukośnie do wewnątrz i wyjąć.
  6. Wyjąć wszelkie ciała obce z komory – resztki jedzenia, kawałki naczyń etc.
  7. Złożyć zmywarkę z powrotem i uruchomić ponownie.

Nie można również wykluczać nieprawidłowego działania czujników, które kontrolują stan urządzenia i mają chronić je przed poważniejszymi uszkodzeniami. Sprawdziłeś potencjalne przyczyny usterki, wyczyściłeś filtr i wszystko wygląda w porządku, a mimo tego zmywarka nie działa? Pozostaje wyłączyć urządzenie z prądu, odciąć dopływ wody i wezwać serwis. Korzystać z pomocy niezależnego fachowca czy autoryzowanego przedstawiciela producenta zmywarki Bosch? Błędy E24 wydają się dobrze znane, więc decyzja należy do ciebie. Pamiętaj, że cena usługi to tylko jedno z kryteriów wyboru!

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts