Minimalizm w mieszkaniu – jak go wprowadzić? Filozofia less is more

Chciałbyś wprowadzić minimalizm w mieszkaniu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które znajdują się w tym artykule. Dzięki nim w łatwy i skuteczny sposób stworzysz wygodną oraz funkcjonalną przestrzeń w swoim otoczeniu.
Ida Grabska
minimalizm w mieszkaniu

Minimalizm w mieszkaniu w pigułce:

  • Minimalistyczne mieszkanie jest piękne i komfortowe, pomimo swojej prostoty.
  • Odpowiednio zaplanowane i rozłożone w czasie prace pomogą skutecznie uporządkować i odgruzować każde mieszkanie.
  • Styl minimalistyczny w mieszkaniu to przede wszystkim połączenie oszczędności i harmonii z dbałością o środowisko.

Minimalizm w mieszkaniu – jakie daje korzyści?

Minimalizm w mieszkaniu charakteryzuje się małą ilością przedmiotów. Jego zaletą jest to, że ogranicza się kupowanie nowych rzeczy, a co za tym idzie, oszczędza się pieniądze, które można wydać na inne przyjemności. Wiąże się to również z tym, że wytwarza się mniej odpadów, co pozytywnie wpływa na środowisko. Warto też tu dodać, że minimalistyczna przestrzeń ułatwia organizację codziennego życia. Każdy przedmiot leży w swoim stałym miejscu i nic się nie gubi. Zdecydowanie łatwiej jest utrzymać porządek. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wprowadzić minimalizm w domu.

Minimalistyczne mieszkanie – od czego zacząć?

Bez względu na to, czy chcesz uporządkować zagracony pokój, czy mieszkanie, zacząć musisz od stworzenia planu działania. Wypisz na kartce wszystkie pomieszczenia, w których chcesz wprowadzić minimalizm. Określ, co dokładnie chcesz zrobić w każdym wnętrzu, na przykład zmniejszyć ilość mebli lub uporządkować ubrania, książki i kosmetyki. Po wykonaniu każdego zadania wykreślaj je z listy. Dzięki temu nie pogubisz się w całym przedsięwzięciu i sprawnie przez niego przejdziesz. Ważną sprawą jest również przeznaczenie na ten proces odpowiedniej ilości czasu. Lepiej podzielić porządki na kilka dni.

Porządek w szafach – mniej znaczy lepiej

Zrobienie porządku w szafach jest pierwszym krokiem do tego, żeby wprowadzić minimalizm w domu, od czego zacząć? Trzeba wyciągnąć całą zawartość szafy, nie zapominając o półkach, szufladach czy innych zakamarkach. Każdy przedmiot, część garderoby należy dokładnie przejrzeć i zastanowić się, czy na pewno są one potrzebne. Jeśli jakieś rzeczy są zniszczone, to nie ma sensu dalej ich przechowywać. W przypadku ubrań, jeśli któreś są za małe lub za duże, albo nie były nakładane przez ostatni rok, to również nie warto ich trzymać. Wszystkie rzeczy trzeba posegregować i pożegnać te, które są zbędne.

Minimalista nie potrzebuje dużo mebli

Minimalistyczny styl wyróżnia prostota, spokój i harmonia. W takich pomieszczeniach króluje wolna przestrzeń i funkcjonalne meble, których jest niewiele. Jeśli chcesz wprowadzić minimalizm we wnętrzach swojego domu, to przydatny będzie tutaj decluttering, który polega na odgruzowaniu mieszkania ze zbędnych rzeczy, w tym między innymi od mało przydatnych, nieużywanych mebli. Trzeba tu określić, które z nich nie są w ogóle potrzebne i tylko zagracają pomieszczenia. Często zdarza się tak, że trzymane są na przykład stare krzesła, tylko dlatego, że właściciel nie potrafi się z nimi rozstać.

Rezygnacja z nadmiaru ozdób i dekoracji

Kolejną wskazówką do stworzenia minimalistycznego mieszkania jest pozbycie się niepotrzebnych dekoracji. Zazwyczaj są to pamiątki z różnych wyjazdów, na przykład jakieś figurki, muszelki. Mogą to być również jakieś gratisowe upominki w postaci kalendarzy lub kubeczków. Chaos mogą też tworzyć nieprzemyślane dekoracje, takie jak niepasujące do siebie wazony, ramki, świece. Skupienie tych wszystkich drobnych przedmiotów nie wygląda estetycznie. Dlatego najlepiej się ich pozbyć i zdecydować się na pojedyncze dekoracje, które będą ładnie się prezentowały i co ważne nie będą zagracały przestrzeni.

Minimalizm w mieszkaniu można wprowadzić w sprawny i przyjemny sposób. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, aby skutecznie uporządkować przestrzeń wokół siebie.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts