Pralka samsung – błąd 5C nie musi oznaczać poważnej usterki!

Wyświetlanie przez pralkę Samsung błędu 5C często budzi niepokój. W artykule wyjaśniamy, czy świadczy o poważnej usterce, która wymaga wezwania hydraulika. O czym więc świadczy ten komunikat?
Ida Grabska
pralka samsung błąd 5c

Czy masz problemy z pralką i widzisz komunikat o błędzie 5C lub 5E? Nie martw się! Ten przewodnik pomoże ci zrozumieć, co oznacza i jak go naprawić. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jakie kroki należy podjąć, aby przywrócić urządzenie AGD do pełnej funkcjonalności. Nie musisz od razu oddawać do naprawy swojej pralki Samsung, błąd 5C nie zawsze sygnalizuje dużą awarię.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy pralek w Twojej okolicy

Pralka Samsung błąd 5C – znaczenie kodu

Kiedy pojawia się błąd, oznacza to, że sprzęt dokonuje autodiagnostyki. Dlatego warto wiedzieć, co oznaczają kody błędów w twojej pralce Samsung. Błąd 5, który jest czasami wyświetlany przez urządzenia, oznacza problem z odprowadzaniem wody. Warto sprawdzić, co jest tego bezpośrednią przyczyną. 

Jakie są przyczyny awarii?

Problemy z odprowadzaniem wody przez pralkę mają różne przyczyny. Może to wynikać z niedrożności węża spustowego, który może być zatkany brudem lub zagięty, lub zatkania samego odpływu. Powodem bywa również blokada filtra pompy odpływowej przez zanieczyszczenia dostające się tam z prania. Podczas korzystania z pralki należy również zwrócić uwagę na sposób podłączenia węża odpływowego. Jeśli zostało ono wykonane niewłaściwie, pralka nie będzie odprowadzać wody. Rura może być podłączona do syfonu, założona do umywalki lub zamontowana w ścianie. Kolejnym podejrzanym jest pompa spustowa. Jeżeli pralka nie odprowadza wody przy wirowaniu i pozostaje ona wewnątrz bębna, wymiana pompy może być nieunikniona. Można spróbować wymienić ją samodzielnie, ale nie wszyscy sobie z tym poradzą, dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Naprawa pralki Samsung – co robić przy błędzie 5C?

Jak poradzić sobie z wyświetlanym przez pralkę Samsung błędem 5C? Widząc ten kod na wyświetlaczu urządzenia, można samodzielnie sprawdzić, co jest przyczyną błędu. Jeśli pralka sygnalizuje problem:

  • sprawdź, czy wąż odprowadzający jest dobrze podłączony;
  • sprawdź, czy nic nie blokuje przepływu wody w wężu;
  • sprawdź, czy filtr jest czysty – jeśli nie, musisz wyczyścić filtr (należy to robić regularnie);
  • można również zresetować pralkę – wystarczy odłączyć ją na jakiś czas od zasilania.

Wyświetlenie przez pralkę Samsung błędu 5C może prowadzić do uszkodzenia urządzenia. Jako że oznacza problem z odpływem wody, upewnij się, że nic nie blokuje filtra i węża spustowego. Jeśli nie jesteś w stanie usunąć samodzielnie usterki, skontaktuje się z centrum serwisowym – kontakt powinien znajdować się na stronie producenta. 

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts