Płyta ceramiczna a indukcyjna. Którą wybrać?

Płyta ceramiczna a indukcyjna – czym się różnią? Jakie mają wady i zalety? Jaka płyta grzewcza najlepiej sprawdzi się do kuchni pod zabudowę? Przeczytaj poradnik i dokonaj najlepszego wyboru!
Ida Grabska
czarna płyta ceramiczna i indukcyjna w kuchni

Zapamiętaj!

  1. Płyta ceramiczna oraz płyta indukcyjna to obecnie najpopularniejsze tego typu sprzęty. 
  2. Oba urządzenia są bardzo estetyczne i łatwe w obsłudze.
  3. Na pierwszy rzut oka płytę ceramiczną i indukcyjną trudno odróżnić. 
  4. Różnice występują w kwestii działania. 

Płyta ceramiczna a indukcyjna – różnice

Wiele osób zastanawia się, która płyta grzewcza sprawdzi się lepiej do kuchni pod zabudowę: ceramiczna czy indukcyjna? Cóż, każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety, a najwięcej różnic znajdujemy w sposobie ich działania.

Płyta ceramiczna

Pod powierzchnią grzewczej płyty ceramicznej znajdują się grzałki spiralne lub w formie taśm grzewczych. To one po włączeniu urządzenia rozpoczynają nagrzewanie wybranych pól płyty i przekazują energię cieplną garnkom. 

Płyta indukcyjna

Działanie płyty indukcyjnej jest nieco bardziej skomplikowane. W tym przypadku pod powierzchnią płyty znajdują się zwojnice, które generują pole magnetyczne. To pole magnetyczne jest kumulowane w dnie naczyń ferromagnetycznych, dzięki czemu powstają prądy wirowe, a w konsekwencji energia cieplna. 

Płyta ceramiczna a indukcyjna – wady i zalety

Wiesz już, jak działają płyty ceramiczna i indukcyjna. Domyślamy się jednak, że to za mało, aby dokonać wyboru. Z tego powodu warto również znać wady i zalety obu urządzeń.

Płyta ceramiczna

To urządzenie uniwersalne, z którego można korzystać w parze z klasycznymi garnkami. Płyta ceramiczna jest zwykle tańsza od indukcyjnej, ale jednocześnie zużywa nieco więcej prądu. Pola grzewcze dłużej się nagrzewają, ale też długo pozostają ciepłe, przez co trudniej wyczyścić urządzenie. Występuje większe ryzyko poparzenia.

Płyta indukcyjna

Płyta indukcyjna jest nieco bardziej wydajna i szybko reaguje na zmiany poziomu nagrzewania. Pola indukcyjne nie nagrzewają się bezpośrednio, a zatem urządzenie jest bezpieczniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Płyta indukcyjna jest nieco droższa od ceramicznej, ale pozwala oszczędzać energię elektryczną. Wymaga korzystania z ferromagnetycznych garnków.

Płyta ceramiczna a indukcyjna – którą wybrać? Należy dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety obu urządzeń. Najlepiej porównywać parametry konkretnych modeli płyt grzewczych.

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts