Pralka Whirlpool – błąd F05. Jak naprawić, przyczyny awarii

Korzystasz z pralki Whirlpool. Błąd F05 burzy cały plan dnia? Nie ma powodów do zmartwień! Często problem jest prostszy do rozwiązania, niż ci się wydaje! Sprawdź, co o tym komunikacie mówią fachowcy z branży!
Jan Warzecha
pralka whirlpool błąd f05

Kod błędu F05 w pralce Whirlpool uniemożliwia korzystanie ze sprzętu AGD. Mimo to nie ma poważnych powodów do niepokoju. Wiele osób zajmujących się praniem w panice myśli, że to oznaka poważnej awarii i trzeba będzie rozglądać się za nowym urządzeniem. Jednak najczęściej jest to sygnał, który można dość łatwo zdiagnozować, a nawet rozwiązać problem samodzielnie. Zrozumienie, co oznacza błąd F05 i jak go naprawić, może uratować nie tylko twój sprzęt, ale też portfel.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy pralek w Twojej okolicy

Błędy F05 w pralkach Whirlpool. Co oznaczają?

Błąd F05 w pralkach Whirlpool to sygnał, że urządzenie ma problem z odprowadzaniem wody – najczęściej pompą spustową. Pralki tego typu są zaprojektowane tak, aby informować użytkownika o ewentualnych problemach, a F05 jest jednym z takich komunikatów. Pompa spustowa w pralce ma za zadanie odprowadzać zużytą wodę po praniu. Jeśli jest zablokowana, nie jest w stanie wykonać tej funkcji prawidłowo.

Zablokowanie pompy spustowej jest najczęstszym problemem związanym z błędem F05 w pralce Whirlpool. Zwykle jest to spowodowane drobnymi przedmiotami, które przypadkowo wpadły do filtra, takimi jak pinezki, agrafki czy monety. Te przedmioty mogą pochodzić z zapomnianych przedmiotów w kieszeniach ubrań wstawionych do prania.

Problemy z odprowadzaniem wody mogą wywołać także inne sytuacje:

  • awaria pompy spustowej;
  • zapchany filtr;
  • zablokowanie odpływu;
  • problem z układem zasilania.

Pralka Whirlpool, błąd F05 – jak naprawić? Diagnostyka

Aby rozpoznać przyczynę błędu F05, warto zacząć od prostego kroku – sprawdzenia i oczyszczenia filtra. W pralkach Whirlpool ładowanych od góry filtr znajduje się na dnie bębna po odchyleniu klapki. Natomiast w urządzeniach ładowanych od frontu, filtr jest umiejscowiony na dole pralki, po otwarciu klapki serwisowej. 

Jeżeli ta czynność nie pomoże, warto sprawdzić wydajność styków na module oraz czy zasilanie dochodzi do pompy i odpływu. Często zdarza się, że syfon zapycha się i blokuje spust wody.

Inna możliwość to problem z czujnikiem NTC w grzałce, który powinien wykazywać rezystancję. Czasami problemy wynikają z nieprawidłowego połączenia czujnika z programatorem. W takim wypadku trzeba sprawdzić kostki i przewody. Możliwe jest także uszkodzenie programatora. Ostatnia możliwość to luzy na wirniku, które mogą blokować pompę.

Kod F05 w pralce Whirlpool – co dalej?

Jeżeli żadne z powyższych działań nie przyniosło oczekiwanych efektów, możliwe, że konieczna będzie wymiana pompy. Wymiana pompy w pralkach Whirlpool jest stosunkowo prosta i można to zrobić samodzielnie. O ile dysponuje się odpowiednią wiedzą, umiejętnościami oraz narzędziami.Wiesz już, co oznacza kod F05 w pralce Whirlpool i jak naprawić najprostsze z usterek. Jeżeli myślisz, że brak ci umiejętności w tym zakresie, nikt nie jest w stanie ci pomóc lub po prostu wolisz zostawić tę kwestię w rękach specjalistów, zawsze możesz skorzystać z pomocy serwisu Whirlpool. Serwis dostępny jest pod numerem telefonu 22 244 1000 (linia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-18:00) lub za pośrednictwem formularza dostępnego na oficjalnej stronie whirlpool.pl/pomoc.

Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts