Odkurzacz tradycyjny kontra pionowy. Wady i zalety obu rozwiązań

Czystość to punkt honoru każdej pani domu. Na szczęście dziś gospodynie nie muszą sprzątać na kolanach. Do dyspozycji mają między innymi nowoczesne odkurzacze. Sprawdzamy, który będzie lepszym wyborem – tradycyjny czy pionowy.
Alicja Kisiak

Odkurzacz tradycyjny to urządzenie, na które wskażemy bez wahania, ale jego opis może sprawić trudność. To po prostu odkurzacz – pojemnik na kółkach i rura ssąca. Ma zasilanie elektryczne i zawsze wymaga dostępu do prądu.

Odkurzacz pionowy natomiast przypomina trochę mopa elektrycznego albo nowoczesną szczotkę. Jest lekki, poręczny, nie ma klasycznej rury, a pojemnik na kurz jest umieszczony w górnej części. Jeśli chodzi o design, nowoczesne odkurzacze pionowe mogą robić nieco futurystyczne wrażenie.

Chociaż oba rodzaje odkurzaczy służą do tego samego, to różnice między nimi są na tyle istotne, że warto je znać przed zakupem.

Moc ssania

Najważniejsza cecha odkurzacza, bez względu na jego wielkość i kształt, to moc ssania, bo decyduje o wydajności i dokładności. Tu szala zwycięstwa przechyla się w stronę odkurzaczy tradycyjnych. Na pewno trzeba mieć odkurzacz z dużą mocą ssania, jeśli w domu są dywany lub wykładziny z długim włosiem.

Pojemność zbiornika na kurz

W większości przypadków większy pojemnik mają odkurzacze tradycyjne, jednak wiele z nich wymaga dodatkowych wymiennych worków, co generuje koszty. W odkurzaczach pionowych zbiorniki są mniejsze, dlatego dobrym nawykiem jest opróżnianie ich po każdym sprzątaniu.

Zasilanie i energooszczędność

Odkurzacze tradycyjne mają zasilanie sieciowe, co oznacza, że wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego, a wygoda sprzątania i zasięg są ograniczone długością przewodu. W przypadku odkurzaczy pionowych mamy do czynienia z zasilaniem akumulatorowym. Odkurzacz wymaga wcześniejszego ładowania, za to sprzątać można nawet przy awarii prądu. To drugie rozwiązanie jest bardziej energooszczędne.

Mobilność

Ze względu na niższą wagę i brak przewodu elektrycznego za mobilniejsze trzeba uznać odkurzacze pionowe. Można je sprawnie przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego, nie przerywając sprzątania, a w razie potrzeby bez wysiłku podnieść.

Usuwanie włosów i sierści zwierząt

Odkurzacze tradycyjne radzą sobie z tym zadaniem lepiej dzięki różnorodnym końcówkom i większej sile ssania. Są w stanie usunąć włosy nawet z takich powierzchni jak dywan, wykładzina, materac itp. Odkurzacze pionowe dobrze usuwają tego rodzaju nieczystości z powierzchni płaskich i twardych, przy wykładzinie typu shaggy mogą mieć problem.

Przechowywanie

Odkurzacz tradycyjny wymaga większej ilości miejsca ze względu na kształt, długość rury, liczbę dodatkowych akcesoriów. Odkurzacze pionowe zasługują na miano kompaktowych. Wystarczy im kąt w garderobie, a nawet w wąskiej szafce.

Cena

Odkurzacze tradycyjne są na ogół tańsze od pionowych, jednak trzeba wziąć pod uwagę koszty eksploatacji obu urządzeń. Zazwyczaj to urządzenie, które na starcie ma niższą cenę, generuje później większe koszty. W przypadku odkurzaczy będą to wymienne worki i większy pobór prądu.

Efektywność

Który odkurzacz sprząta lepiej? Zarówno moc ssania, jak i liczba dodatkowych akcesoriów wskazują na odkurzacze tradycyjne, jednak w żadnym wypadku nie można generalizować. Wszystko zależy od konkretnego modelu i jego możliwości.

Powyższe zestawienie nie odpowiada jednoznacznie na pytanie: „Jaki odkurzacz wybrać?”, jednak na pewno pomoże dokonać wyboru. Pod uwagę trzeba wziąć jeszcze wielkość i sposób urządzenia mieszkania. Wykładziny i meble obiciowe wskazują na odkurzacz tradycyjny, z kolei twarde podłogi skłaniają do kupna pionowego. W kawalerce może zabraknąć miejsca na klasyczny odkurzacz, w dużym domu zmieścimy ich nawet kilka.

Artykuł sponsorowany

Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts