Jak wyczyścić drukarkę w domu? Wypróbuj proste i sprawdzone sposoby!

Drukarka nagle przestała działać lub wolniej drukuje? To może oznaczać, że zgromadził się w niej brud i kurz. Sprawdź jak wyczyścić drukarkę szybko i skutecznie!
Alicja Kisiak
Jak wyczyścić drukarkę

Jak wyczyścić drukarkę w domu?

Drukarka, podobnie jak inne urządzenia, jest narażona na gromadzenie się w niej brudu i kurzu. To z kolei może spowodować, że przestanie działać lub jej działanie będzie spowolnione. Nie oznacza to jednak, że drukarkę od razu należy oddać do serwisu. Z powodzeniem bowiem można spróbować wyczyścić drukarkę w domu, pamiętając jednak o kilku podstawowych zasadach. 

Czyszczenie drukarki najlepiej zacząć od wyczyszczenia jej podstawowych elementów. W tym celu bezwzględnie należy odłączyć drukarkę od prądu. W dalszej kolejności trzeba rozmontować tackę z papierem i zdjąć obudowę. Potem najlepiej usunąć kurz i inne zabrudzenia na sucho bawełnianą ściereczką z mikrofibry lub za pomocą małego odkurzacza. Następnie rozmontowaną drukarkę można również przetrzeć na mokro. Świetnie sprawdzi się połączenie letniej wody oraz mydła. Tak wyczyszczone wnętrze drukarki trzeba pozostawić do całkowitego wyschnięcia, a potem powtórnie założyć rozmontowane części. Te same czynności należy powtórzyć w przypadku zewnętrznej obudowy drukarki. 

Podczas czyszczenia drukarki lepiej unikać detergentów przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni, ponieważ mogą uszkodzić części drukarki. Podobnie należy wystrzegać się sprzężonego powietrza do usuwania kurzu, który może po prostu wtłoczyć zgromadzone zabrudzenia do środka urządzenia.

Jak wyczyścić drukarkę aby działała jak najdłużej? Najważniejsza jest głowica!

Jeśli zastanawiasz się jak często czyścić drukarkę aby urządzenie posłużyło jak najdłużej, musisz pamiętać nie tylko o jej zewnętrznym i wewnętrznym czyszczeniu. Kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia jest bowiem czyszczenie jej głowicy. Niezbędne do tego będzie wyciągnięcie wkładu atramentowego oraz kontaktów głowicy. W dalszej kolejności trzeba włożyć naboje drukujące. Wyczyszczona w ten sposób głowica sprawi, że drukarka będzie działała sprawnie. Aby to sprawdzić warto wykonać próbny druk. Warto również wiedzieć, że niektóre drukarki posiadają funkcję samooczyszczenia. Jeśli chcesz wiedzieć, czy twoja drukarka ma tę funkcję sprawdź czy w komputerze wyświetla się opcja umożliwiające samodzielnie oczyszczenie głowicy.

Oprócz czyszczenia głowicy należy również regularnie sprawdzać, czy w drukarce nie zalega zaschnięty tusz. Jeśli tak, najlepiej usunąć go za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego preparatów dostępnych w sklepach ze sprzętem komputerowym. 

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts