Jak wyczyścić szybę w kominku? Sprawdź jak zrobić to szybko i skutecznie oraz jakich środków najlepiej używać.

Kominek to tego rodzaju dodatek do domu, który jest nie tylko funkcjonalny ale również pełni funkcje dekoracyjne, jednak dość szybko ulega zabrudzeniom, zwłaszcza na szybie. Warto więc wiedzieć jak wyczyścić szybę w kominku najskuteczniej.
Alicja Kisiak
Jak wyczyścić szybę w kominku

Jak wyczyścić szybę w kominku preparatami przygotowanymi w domu?

Szyba kominkowa bardzo szybko ulega zabrudzeniom, co jest oczywiście naturalne, bowiem stale jest narażona na dym podczas palenia w kominku. Z kolei brudna szyba wygląda nieestetycznie, dlatego warto ją regularnie czyścić. Warto więc wiedzieć jak wyczyścić szybę w kominku skutecznie, a przede wszystkim szybko aby oszczędzić czas. Jakimi środkami najlepiej wyczyścić szybę w kominku? Z powodzeniem sprawdzą się w tym przypadku domowe sposoby. Zabrudzenia z szyby kominkowej można bowiem usunąć za pomocą wilgotnej szmatki oraz białego popiołu, który został w palenisku komina. Jak wyczyścić szybę w kominku tym sposobem?

Wystarczy wetrzeć popiół w te miejsca szyby, które są osmolone. W ten sposób uzyskamy zbrylenie wtartego popiołu, co z kolei spowoduje, że zabrudzenia z szyby po prostu odpadną. Aby wykorzystać ten sposób na czyszczenie szyby kominkowej musimy się jednak upewnić, że w popiele nie pozostały większe kawałki drewna lub jakieś metalowe części. W przeciwnym razie możemy trwale porysować szybę. Ten sposób sprawdzi się w przypadku dość lekkich zabrudzeń. Natomiast jeśli zabrudzenia są silne, warto usunąć je za pomocą alkoholu. W tym celu najlepiej sprawdzi się alkohol wysokoprocentowy. Z powodzeniem usunie on nawet najbardziej smoliste zabrudzenia. Wystarczy nasączyć nim bawełnianą szmatkę i przetrzeć nią szybę, a na końcu wyczyścić nią suchą ściereczką.

Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, czynność można powtórzyć kilka razy. W razie konieczności warto rozważyć sięgnięcie po gotowe produkty do czyszczenia szyb kominkowych dostępne w zasadzie w każdym sklepie budowalnym. Ciekawą alternatywą dla jakichkolwiek środków czyszczących jest również wybór szyby samoczyszczącej, na której nie zostaje osad, pomimo palenia w kominku.

Czy można zapobiegać powstawaniu zabrudzeń na szybie kominkowej?

Istnieją pewne sposoby, które pomogą zapobiegać powstawaniu zabrudzeń szyby kominkowej. Przede wszystkim podczas palenia w kominku warto zadbać o dodatkowe źródło dopływu powietrza. W ten sposób większa część spalin  będzie ulatywała wraz z dymem, a to z kolei spowoduje, że mniejsza ich ilość będzie osadzała się na szybie. Podobny efekt osiągniemy jeśli w kominku będziemy palić wyłącznie suchym drewnem. 

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts