Organizacja szafy – jak przechowywać ubrania?

Zastanawiasz się, na czym polega dobra organizacja szafy? Sprawdź nasze podpowiedzi na temat sprytnego porządkowania i przechowywania ubrań, dzięki którym pozbędziesz się zbędnej odzieży. Zapraszamy do lektury!
Alicja Kisiak
organizacja szafy

Organizacja szafy w pigułce:

 • Odpowiednio zorganizowana szafa wygląda estetycznie i chętniej się do niej zagląda.
 • Głębokie szafy warto podzielić na część bliższą i dalszą, przy czym ta druga powinna służyć do trzymania rzeczy, po które nie sięga się zbyt często.
 • W organizacji szafy pomoce są różne akcesoria, typu organizery, pudełka, worki próżniowe.
 • Zbędne ubrania warto przekazać potrzebującym.

Organizacja szafy – podstawowe zasady

Do podstawowych zasad dobrej organizacji szafy zalicza się między innymi:

 • podzielenie odzieży według sezonów;
 • regularne przeglądanie garderoby i oddawanie nienoszonych ubrań;
 • przechowywanie dodatków w szufladach lub pojemnikach;
 • umieszczenie w pierwszym planie rzeczy, które nosi się na co dzień.

Jak układać ubrania w głębokiej szafie?

Zastanawiasz się, jak układać ubrania w głębokiej szafie? Najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie ubrań na dwa stosy: jeden głębiej, a drugi bliżej. Tę dalszą część należy przeznaczyć na rzeczy, które nie są często nakładane czy też na rzeczy sezonowe. Na przykład, gdy nadejdzie wiosna, to wszelkie zimowe ubrania takie jak na przykład grube swetry, można położyć na dalszej części półki w szafie, zaś z przodu poukładać lżejszą odzież. Jest to nie tylko wygodne, ale i praktyczne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba co chwilę sięgać do tyłu, co szybko spowodowałoby bałagan.

Jak wieszać trudne ubrania w szafie?

Do rzeczy trudnych zaliczane są przede wszystkim koszule, sukienki, marynarki i bluzki, które łatwo się gniotą. Najlepszym sposobem na ich przechowywanie jest umieszczenie tych rzeczy na pojedynczych wieszakach. Co ważne, warto im zrobić trochę przestrzeni, żeby nie ściskały się z innymi ubraniami, gdyż wtedy szybko się pogniotą. Jeśli nadmiar odzieży uniemożliwia powieszenie trudnych rzeczy w odstępach, to znak, że jest ich za dużo i należy pozbyć się zbędnej garderoby.

Jakie akcesoria są przydatne przy organizacji szafy?

Organizacja szafy będzie o wiele łatwiejsza, jeśli będzie się korzystało z dodatkowych akcesoriów, takich jak:

 • wieszaki (najlepiej, żeby były w takim samym kolorze i kształcie, co zapewni miły efekt wizualny);
 • pudełka (do przechowywania drobnych przedmiotów, na przykład szalików, rękawiczek, czapek, skarpetek);
 • organizery na biżuterię lub przybory do makijażu;
 • haczyki (polecane do małych szafek, gdzie tworzą dodatkowe miejsca na przechowywanie);
 • worki próżniowe do ubrań sezonowych o dużej objętości, na przykład kurtki puchowe;
 • półka na buty (musi być dopasowana do wymiarów szafy).

Jak zrobić porządek w szafie?

Szafa minimalisty charakteryzuje się małą ilością ubrań i dodatków, które można ze sobą dowolnie komponować. Co zrobić, żeby zmniejszyć swoją garderobę? Musisz wyciągnąć wszystkie rzeczy z szafy i posegregować je kategoriami, typu swetry, spodnie, sukienki, spódnice, bluzy z kapturem, bluzy rozpinane, marynarki. Następnym krokiem jest dokładne obejrzenie każdej rzeczy. Zwrócić należy uwagę, czy coś przypadkiem nie jest porwane. Wadliwe ubrania od razu odkładaj do worka lub pudełka i wynieś je na śmietnik. Odrzucić powinno się również odzież, która jest za mała lub za duża.

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?

Co zrobić ze starymi ubraniami? Jeśli nie są one zniszczone, to możesz je oddać potrzebującym, na przykład do domów dziecka czy też do sklepu charytatywnego, który odprzedaje takie ubrania, a cały dochód ze sprzedaży przeznacza dla potrzebujących osób. Niepotrzebną odzież można także sprzedać za pomocą któregoś z portali ogłoszeniowych. Wystarczy stworzyć ogłoszenie, dodać opis i zdjęcie, a na koniec oszacować wartość przedmiotu, uwzględniając jego stan. W przypadku rzeczy zniszczonych, posiadających wady można je używać jako szmatki do okien lub podłóg albo po prostu wyrzucić na śmietnik.

Organizacja szafy może wydawać się czasochłonnym zadaniem. Jednak jeśli będzie przeprowadzona według wcześniej określonego planu, to szybko można się z nią uporać i cieszyć się panującym porządkiem.

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts