Poznaj nasze metody na walkę z zabrudzeniami metalu! Sprawdź jakie to proste!

Każdy metal z biegiem czasu ulegnie zabrudzeniu czy zmatowieniu. Warto wówczas sięgnąć po domowe sposoby, które skutecznie wyczyszczą metalowe przedmioty. Jak wyczyścić metal dzięki nim?
Alicja Kisiak
Jak wyczyścić metal

Jak wyczyścić metal sokiem z cytryny?

Sok z cytryny świetnie sprawdzi się przy usuwaniu zabrudzeń zarówno ze srebrnych przedmiotów, jak również tych wykonanych brązu, mosiądzu, miedzi czy chromu. Jak wyczyścić metal sokiem z cytryny? W przypadku zabrudzeń powstałych na przedmiotach z brązu wystarczający będzie sam sok z cytryny – wystarczy, że polejesz sokiem zabrudzone miejsce lub po prostu zanurzysz przedmiot w całości w wyciśniętym soku, a następnie wyczyścisz go szczoteczką do zębów. Pamiętaj jednak, by wybrać taką z miękkim włosiem. 

Jeśli chodzi o zabrudzenia na mosiądzu czy miedzi to również w tym przypadku skutecznie pozbędziesz się ich za pomocą soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Jeśli wybierzesz kwasek cytrynowy, pamiętaj, że musisz go rozpuścić w wodzie. Najlepiej przygotować roztwór w proporcji 30 gramów kwasku cytrynowego na jeden litr wody. W ten sposób uzyskasz dość gęstą mieszankę, którą łatwo nałożyć na zabrudzoną powierzchnię. Jeśli zabrudzenia są bardzo silne, najlepiej jeśli przygotowany roztwór pozostawisz na powierzchni na kilkanaście minut. Po tym czasie przetrzyj powierzchnię bawełnianą szmatkę lekko zwilżoną wodą. Dla zwiększenia efektu możesz również wypolerować powierzchnię. Użyj do tego specjalnego preparatu.

Czym wyczyścić stal nierdzewną i srebro?

Srebrną zastawę czy biżuterię również z powodzeniem wyczyścisz za pomocą środków przygotowanych w domu. Świetnie w tym przypadku sprawdzi się amoniak. Jak wyczyścić metal za pomocą amoniaku? Połącz go z wodą i sodą. W tak przygotowanym roztworze zamocz ściereczkę z bawełny lub mikrofibry  i przetrzyj nią zabrudzoną powierzchnię. Jeśli zabrudzenia są uporczywe możesz również w przygotowanej mieszance potrzymać  srebra przez kilka godzin, a nawet całą noc. Potem wystarczy usunąć pozostałości mieszanki z czyszczonego przedmiotu i wypłukać go pod bieżącą wodą. Natomiast stal nierdzewną można skutecznie wyczyścić letnią wodą połączoną z płynem do mycia naczyń. Pamiętaj, by do czyszczenia nie używać gąbek lub druciaków. W przeciwnym razie możesz porysować czyszczoną powierzchnię.

Aby przywrócić blask srebra lub stali nierdzewnej po wyczyszczeniu warto sięgnąć po preparat do polerowania. Dzięki temu biżuteria, zastawa stołowa czy sztućce będą błyszczeć jak dawnej! Warto również pamiętać, że na rynku dostępne są też produkty przeznaczone specjalnie do czyszczenia srebra

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts