Zmywarka Beko – błąd E01. Znaczenie kodu, usunięcie awarii

Użytkownik powinien zwracać uwagę na wszelkie komunikaty, jakie wysyła zmywarka Beko. Błąd E01 to jeden z najczęstszych sygnałów. Nie można jednoznacznie stwierdzić, co stało się z urządzeniem. Poznaj możliwe przyczyny i sposoby rozwiązania problemów!
Alicja Kisiak
zmywarka beko błąd e01

Kiedy na wyświetlaczu pojawia się kod E01, należy przerwać pracę urządzenia, odpompować nadmiar wody i oczyścić pompę spustową. Wiele nowych modeli wykonuje te czynności automatycznie. W zmywarkach Beko błędy E01 mają związek z wewnętrznym wyciekiem i zaleganiem wody lub sensorami i regulacją poziomu wody. Przyczyniają się do tego m.in. uszkodzone uszczelki, zanieczyszczone filtry, zatarte pompy, uszkodzone przełączniki pływakowe i błędy systemu. Czasami wystarczy prosty reset elektroniki, by wszystko wróciło do normy.

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy zmywarek w Twojej okolicy

Masz zmywarkę Beko? Błąd E01 oznacza zalanie systemu antyzalaniowego

Taka odpowiedź widnieje w oficjalnym FAQ producenta. Firma ma również radę, jak sobie z tym poradzić. Jeśli na wyświetlaczu zmywarki Beko pokaże się kod błędu E01, zaleca się odłączyć urządzenie od zasilania, zakręcić zawór wody, zrobić odpowiednio dużo wolnego miejsca i przechylić urządzenie do tyłu. Według wielu specjalistów optymalny kąt to 45 stopni, choć firma Beko nie podaje konkretnej wartości w swoich poradach. Wtedy z dołu i z tyłu urządzenia wypłynie nagromadzona woda – warto mieć ze sobą ścierki czy ręczniki do wytarcia podłogi albo wcześniej zabezpieczyć ją przed zalaniem.

Następnie należy sprawdzić poprawność podłączenia odpływu. Jeśli wszystko jest zrobione prawidłowo, pozostaje ustawić sprzęt na miejsce, podłączyć i włączyć dowolny program, by sprawdzić, czy zmywarka działa właściwie. Najlepiej zrobić to bez jakichkolwiek naczyń wewnątrz twojej zmywarki Beko. Błąd E01, który się powtarza lub w ogóle nie znika, oznacza poważniejszy problem. A to często wiąże się z koniecznością usunięcia bocznych pokryw i dokonania napraw – samodzielnie lub przez serwisanta.

Usterki zmywarek Beko, które sygnalizują błędy EO1

Komunikat na wyświetlaczu najczęściej pojawia się, gdy uruchomione zostaną czujniki w dolnym zbiorniku, zlokalizowanym pod dnem komory na naczynia. Wyższy poziom wody unosi pływak, co aktywuje tzw. zabezpieczenia Aqua Stop – zmywarka nie ruszy przy aktywnych czujnikach, stąd porady o przechylaniu zmywarki Beko. Błąd E01 może być wywołany przez:

  • awarię pompy odpływowej;
  • zatkane filtry;
  • przetarte, uszkodzone węże i przewody;
  • niesprawny hydrostat;
  • dziurawą, źle przylegającą uszczelkę;
  • zablokowany pływak;
  • nieprawidłowo funkcjonujące czujniki.

Naprawa, usunięcie błędu E01 w zmywarce Beko

Jeżeli kod pojawił się przez błąd systemu, można zresetować elektronikę poprzez odłączenie od zasilania na ok. kwadrans. W tym czasie można kontrolować, czy wewnątrz zbiornika faktycznie znajduje się woda i w razie potrzeby spróbować przechylenia sprzętu do tyłu. Jeśli błąd E01 nadal się pojawia, trzeba znaleźć przyczynę problemów w innym miejscu. Do tego potrzeba już bardziej fachowej wiedzy.

Jeżeli podstawowe próby usunięcia awarii zmywarki marki Beko na własną rękę nie przynoszą efektów, należy skontaktować się z serwisem producenta. Być może konieczna będzie wymiana jednego lub większej liczby elementów. Musisz samodzielnie zdecydować, co opłaca się bardziej – kupić nowy sprzęt czy reperować swoją zmywarkę Beko. Błędy E01 to nie jedyne komunikaty, jakie warto znać.

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts