Odległość od telewizora 55 cali. Jaka powinna być?

Prawidłowa odległość od telewizora 55 cali powinna być dopasowana do kilku istotnych czynników. Sprawdź, jak prawidłowo wybrać odpowiedni dystans od ekranu do miejsca oglądania.
Ida Grabska
narzeczeni siedzą w odpowiedniej odległości od telewizora który ma 55 cali

W zależności do tego, jak duży jest telewizor oraz jaki jest kąt jego nachylenia, należy odpowiednio dobrać dystans od ekranu do miejsca, z którego będziemy z niego korzystać. Jaka powinna być odległość od telewizora 55? Podpowiadamy!

O czym pamiętać, wyliczając odległość od telewizora?

Przy wyliczaniu optymalnej odległości od telewizora trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które wpływają zarówno na jakość oglądania, jak i na komfort użytkowania. O czym mowa?

  • Przekątna ekranu i jego rozdzielczość – warto kierować się zasadą, że im większy telewizor, tym większa powinna być nasza odległość od ekranu podczas oglądania. Jednocześnie im większa liczba pikseli na ekranie daje wyraźniejszy i bardziej szczegółowy obraz. Właśnie dlatego warto dopasować dystans do konkretnego modelu telewizora. 
  • Kąt nachylenia ekranu – nachylenie telewizora do przodu lub tyłu może wpływać na to jak postrzegamy obraz, a przez to na optymalną odległość telewizora od miejsca oglądania. 
  • Wysokość siedzenia – warto kierować się zasadą, że im wyżej siedzimy, tym większa odległość powinna być zachowana między telewizorem a widzem.

Odległość od telewizora 55 cali

Obliczając optymalną odległość telewizora od widza, zazwyczaj kierujemy się prostym wzorem. Należy pomnożyć przekątną ekranu razy od 2,5 do 3,5 w zależności od indywidualnych preferencji i wymienionych w poprzednim akapicie czynników. 

Zgodnie z tą zasadą odległość od telewizora 55 cali powinna wynosić mniej więcej 1,5-2,5 metra. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypróbowanie poszczególnych odległości i empiryczne sprawdzenie tego, czy ekran jest dobrze widoczny oraz, czy nie czujemy dyskomfortu podczas wpatrywania się w niego przez dłużej niż jedną godzinę. 

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts