Jeśli chcesz wiedzieć jak wyczyścić rzepy musisz pamiętać o kilku wskazówkach. Sprawdź co powinieneś wiedzieć!

Rzepy to rodzaj zapięcia wykorzystywany na butach lub ubraniach. Jego wadą jest to, że dość szybko ulega zabrudzeniu. Poniżej dowiesz się jak wyczyścić rzepy w prosty sposób!
Alicja Kisiak
Jak wyczyścić rzepy

Jak wyczyścić rzepy dzięki prostym przedmiotom, które każdy posiada w domu?

Każdy z nas posiada w szafie ubrania lub buty, które są zapinane na rzepy. To dość łatwe zapięcie bywa bardzo często wykorzystywane w ubraniach oraz butach dla dzieci – dzięki temu maluchy mogą same się ubierać. Niestety tego rodzaju zapięcie często się brudzi. Na szczęcie istnieją domowe i proste sposoby, które pozwolą na ich wyczyszczenie.

Rzepy, zarówno na ubraniach, jak i na butach, można wyczyścić za pomocą szczoteczki do zębów. Ważne by miała twarde włosie. Dzięki temu łatwiej usuniemy zabrudzenie. Szczoteczką należy dokładnie wyczesać zalegające zabrudzenia. W zależności od potrzeb można ją wcześniej namoczyć w wodzie. Szczoteczkę do zębów ewentualnie można zamienić na grzebień, który z powodzeniem również usunie wszelkie zabrudzenia pod warunkiem, że będzie dość gęsty i mały. Wykorzystując do czyszczenia grzebień niezbędne będzie jednak uprzednie namoczenia rzep w wodzie z mydłem, dzięki czemu staną się one bardziej miękkie i łatwiejsze do wyczesania.

Ze względu na konieczność zamoczenia powierzchni, na której znajduje się rzep, czyszczenie za pomocą grzebienia lepiej sprawdzi się w przypadku ubrań.  Mniejsze powierzchnie rzep, które dodatkowo są zabrudzone jedynie w niewielkim stopniu, można wyczyścić za pomocą taśmy klejącej. Wystarczy przykleić pasek taśmy na powierzchnię, docisnąć a następnie oderwać precyzyjnym ruchem. W zależności od potrzeb czynność może być powtórzona kilka razy aż do całkowitego wyczyszczenia rzep. Inny sposób to nóż.

Jak wyczyścić rzepy za pomocą noża?

Najlepiej użyć takiego, który będzie dość mały i wąski. Dzięki temu łatwiej usunie wszelkie zabrudzenia zgromadzone na rzepach. Podczas czyszczenia rzep przy pomocy noża należy wykorzystać jego nieostrą stronę i przyłożyć ją do powierzchni, którą chcemy oczyścić. Następnie mocno dociskając, nóż trzeba przesunąć po rzepie kilka razy.  Jeśli po tych czynnościach wciąż będą widoczne zabrudzenia, można ich resztki usunąć za pomocą taśmy. Ta metoda najlepiej sprawdzi się podczas czyszczenia rzep na butach.

Jak dbać o rzepy?

Bez właściwego i regularnego czyszczenia, zapięcia na rzepy dość szybko mogą się zużyć. Wtedy ubrania lub buty mogą wyglądać nieestetycznie, a co najważniejsze mogą stać się problematyczne w noszeniu. Dlatego powinny się przez cały czas ze sobą spięte, nawet wówczas, gdy ubranie wisi w szafie, a buty nie są noszone. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły