Jak wyczyścić aluminium – sposoby, które zawsze się sprawdzają!

Zastanawiasz się, jak wyczyścić aluminium? Sprawdź nasze sposoby! Dzięki nim swój pierwotny blask odzyska zarówno Twój kuchenny zlew, jak i stojąca lampa w salonie albo nogi ulubionego krzesła!
Alicja Kisiak
Jak wyczyścić aluminium

Jak wyczyścić aluminium? Na to pytanie znajdziesz w sieci wiele odpowiedzi. Nie wszystkie pomysły będą jednak warte wypróbowania! Źle czyszczone aluminium szybciej koroduje. Łatwo można je też uszkodzić i porysować – a wówczas żaden wykonany z niego przedmiot nie prezentuje się już zbyt estetycznie. Sprawdź więc, jak zadbać o aluminium, by domowymi sprzętami z tego metalu cieszyć się jak najdłużej!

Jak wyczyścić aluminium domowymi sposobami?

Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić aluminium, aby zarówno kuchenna miska, zlew, jak i lampa w pokoju wyglądały jak nowe? Idź do kuchni! To właśnie tam znajdziesz najskuteczniejsze środki czyszczące. Należą do nich produkty naturalnie bogate w kwasy. Aluminium wyczyścisz więc przy zastosowaniu cytryny, przecieru pomidorowego lub ketchupu albo octu. Przydatna będzie także soda oczyszczona.

  • Wybraną aluminiową powierzchnię polej odrobiną wody utlenionej, a potem posyp sodą. Odczekaj chwilę, po czym przetrzyj miękką gąbką. Całość obficie spłucz wodą.
  • Inny sposób to połączenie soku z cytryny z kwaskiem cytrynowym w proporcji 1:1. Mieszanką oczyść zabrudzoną powierzchnię, a potem dokładnie spłucz wodą.
  • Nie chce Ci się szorować? Aluminiową powierzchnię pokryj warstwą ketchupu albo przecieru pomidorowego i pozostaw na 20 minut. Przetrzyj miękką ściereczką i opłucz.
  • Możesz też przygotować mieszankę z octu i mąki (po 1 łyżce) z dodatkiem soli (1 łyżeczka). Nałóż ją na wybraną powierzchnię i pozostaw na 40 minut. Po tym czasie wytrzyj miękką ścierką, a potem dokładnie spłucz.

Ostatnie szlify, czyli polerowanie!

Kiedy zastanawiasz się jak wyczyścić aluminium, zapewne zdajesz sobie sprawę, że usunięcie zabrudzeń to dopiero połowa pracy. Później trzeba jeszcze sprawić, by Twoje naczynia i sprzęty lśniły! To zadanie również nie jest trudne. Wymaga jednak zakupu odpowiedniego środka chemicznego. 

Nałóż wybrany preparat na oczyszczoną powierzchnię. Jeśli tak zaleca producent, spłucz go po odpowiednim czasie. Jeśli nie – od razu złap za ściereczkę z mikrofibry i przy jej pomocy wypoleruj aluminium. Zrób to dokładnie, a zastosowany przez Ciebie preparat wniknie w metal i zabezpieczy go. Dzięki temu następnym razem przy czyszczeniu czeka Cię mniej pracy. Być może też w ogóle nie trzeba będzie polerować wybranej powierzchni!

Pytanie o to, jak wyczyścić aluminium jest bardzo powszechne – ten lekki metal jest przecież bardzo popularny i znajduje się niemal w każdym domu. Na szczęście sprawdzone sposoby na przywrócenie mu pięknego wyglądu są bardzo proste. Skorzystaj z nich i na nowo ciesz się pięknymi, lśniącymi przedmiotami!

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts