Jak usunąć wosk z ubrań? Sprawdź skuteczne sposoby na uporczywe zabrudzenia z wosku!

Podczas romantycznej kolacji przy świecach twoje ubrania zostały pobrudzone rozpuszczonym woskiem? Nie panikuj. Poniżej znajdziesz sposoby na to, jak usunąć wosk z ubrań szybko i nie uszkadzając przy tym tkaniny!
Alicja Kisiak
Jak usunąć wosk z ubrań

Wypadek ze świeczką może zdarzyć się każdemu. Jego skutkiem mogą być uporczywe plamy z wosku, które wcale nie tak łatwo usunąć. Na szczęście, jednak gdy się pojawią, to nie musisz wyrzucać odzieży do śmieci. Dużo lepszym wyborem będzie wypróbowanie skutecznych sposobów na to, jak usunąć wosk z ubrań, które przedstawiamy ci w poniższym tekście. Zachęcamy do lektury!

Jak usunąć wosk z ubrań, wykorzystując zamrażarkę?

Gdy na twoim ulubionym ubraniu rozleje się wosk, to przede wszystkim pamiętaj, aby nie wcierać go w tkaninę, gdy jest jeszcze ciepły. Choć mogłoby się wydawać, że błyskawiczna reakcja jest najlepsza, to jednak spowoduje, że wosk wniknie głębiej we włókna materiału i znacznie ciężej będzie go usunąć. Jak usunąć wosk z ubrań z wykorzystaniem zamrażarki? Zacznij od schłodzenia plamy. Włóż ubranie do woreczka i umieść w zamrażalniku na kilka godzin. Jeśli go nie posiadasz, to możesz wykorzystać kostki lodu. Po schłodzeniu plamy bez problemu zdrapiesz zabrudzenie, wykorzystując do tego drewniane lub plastikowe narzędzie. Tą metodą sprawnie usuniesz wosk z bluzki, kurtki, spodni i innych ubrań. 

Czy można usunąć wosk z ubrania za pomocą żelazka?

Popularnym sposobem na wyeliminowanie plam z wosku znajdujących się na ubraniu jest zastosowanie żelazka. Oprócz niego potrzebny ci będzie pergamin (np. arkusz papieru do pieczenia) i ręcznik papierowy. Jak usunąć wosk z ubrań za pomocą żelazka? Zadbaj o to, aby pod plamą znalazł się ręcznik papierowy (nawet kilka jego warstw), umieść ubranie na desce do prasowania, przyłóż pergamin na zabrudzenie, a do niego żelazko (ważne: powinno być ustawione na niską temperaturę). W ten sposób sprawisz, że wosk się roztopi i sprawnie wyjdzie z ubrania. Tę metodę możesz wykorzystać niezależnie od tego, na jakim rodzaju tkaniny (bawełnie, wełnie, poliestrze, czy jedwabiu) pojawiła się plama z wosku. 

Jak pozbyć się tłustych plam po wosku?

Gdy uda ci się już usunąć zewnętrzną warstwę wosku, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że na ubraniu pozostanie tłusta plama. Wiedz jednak, że istnieją na nią równie skuteczne sposoby. Aby usunąć tłuste zabrudzenia z odzieży, możesz sięgnąć po jeden z poniższych produktów, za pomocą których pozbędziesz się ich:

  • szare mydło;
  • benzyna ekstrakcyjna;
  • woda utleniona;
  • spirytus.

Gdy zatem pobrudzisz swoje ubranie woskiem, to nie panikuj, ponieważ wiesz już, jak usunąć wosk z ubrań szybko i sprawnie. Wiedz też, że jeśli nie masz czasu, aby samodzielnie zająć się wyczyszczeniem odzieży, to możesz ją oddać do profesjonalnej pralni chemicznej. 

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts