Plama z czerwonego wina – jak ją usunąć?

Jeśli miałeś pecha i rozlałeś czerwone wino na swoje ubrania, nie wpadaj w panikę! Istnieje kilka prostych kroków, które możesz wykonać, aby usunąć plamę. Dzięki wskazówkom w naszym artykule plama z czerwonego wina nie będzie stanowić problemu!
Ida Grabska
plama z czerwonego wina

Plama z czerwonego wina jest trudna do usunięcia z ubrań, tapicerki i dywanów. Pierwszym krokiem jest przetarcie plamy czystą, białą szmatką. Czerwone wino zawiera taniny, czyli związki, które mogą powodować trwałe przebarwienia. Dlatego ważne jest, aby działać szybko, zanim plama będzie miała szansę się utrwalić. Gdy już wytarłeś nadmiar wina, możesz wstępnie potraktować plamę komercyjnym odplamiaczem lub roztworem z wody i octu. Czytaj dalej!

Plama z czerwonego wina – co warto wiedzieć?

Kiedy czerwone wino rozleje się na jasny dywan lub tapicerkę, usunięcie plamy może być dość trudne. Jednak co dokładnie powoduje te plamy i jak można je usunąć?

Czerwone wino zawiera pigment zwany antocyjanem, który jest odpowiedzialny za jego czerwony kolor. Istnieje kilka różnych sposobów na usunięcie plam z czerwonego wina, w zależności od rodzaju tkaniny i nasilenia plamy. 

Na przykład, jeżeli jest to tkanina typu colorfast, możesz potraktować plamę czystą szmatką moczoną w białym occie. Jeśli plama jest poważniejsza, może być konieczne zastosowanie komercyjnego środka do czyszczenia dywanów lub tapicerki. 

Zawsze najlepiej jest przetestować środek czyszczący na małym obszarze tkaniny. Przy odrobinie cierpliwości i wysiłku, plama z czerwonego wina może być usunięta z większości tkanin.

Jak zapobiegać plamom po czerwonym winie?

Czerwone wino jest trudne do usunięcia z tkanin. Nawet niewielka ilość takiego wina może pozostawić uporczywą plamę. Jednak przy użyciu kilku prostych, domowych składników, można usunąć plamy z czerwonego wina z ubrań. Kluczem jest szybkie działanie i zajęcie się plamą tak szybko, jak to możliwe. 

Najpierw przetrzyj poplamione miejsce czystą białą szmatką lub papierowym ręcznikiem, aby wchłonąć jak najwięcej wina. Następnie, trzymaj tkaninę pod zimną bieżącą wodą, aby wypłukać wszelkie pozostałości wina. Potem zrób pastę z sody oczyszczonej i wody, a następnie zastosuj ją na plamie. Przy odrobinie wysiłku będziesz w stanie usunąć plamy po czerwonym winie ze swoich ubrań i utrzymać je w dobrym stanie.

Jakie są najlepsze sposoby na usunięcie plam z czerwonego wina?

Spójrzmy prawdzie w oczy: plamy z czerwonego wina są trudne do usunięcia. Jednak przy odrobinie wiedzy, możesz błyskawicznie pozbyć się tych kłopotliwych plam z ubrań. Oto kilka wskazówek, jak usunąć plamy z czerwonego wina:

  • Natychmiast przyłóż do plamy czystą, chłonną szmatkę, aby wsiąkło w nią jak najwięcej wina. Nie pocieraj zbyt mocno, bo to tylko rozprzestrzeni plamę.
  • Jeśli plama jest jeszcze mokra, polej ją białym winem i ponownie wytrzyj. Kwas w białym winie pomoże rozbić plamę z czerwonego wina.
  • Jeżeli plama już wyschła, zmieszaj biały ocet z wodą i polej plamę taką mieszaniną. Pozostaw ją na tkaninie przez kilka minut, a następnie wytrzyj czystą szmatką. Powtórz czynność w razie potrzeby.
  • W przypadku bardziej uporczywej plamy wymieszaj płyn do naczyń z wodą i zastosuj taką mieszaninę na dotkniętym obszarze. Pozostaw tkaninę na około 15 minut, a następnie wytrzyj czystą szmatką. Powtórz czynność w razie potrzeby.
  • Spróbuj też zalać plamę 2% roztworem wody utlenionej. Sprawdzi się ona najlepiej przy białych materiałach. Jeżeli plama zrobiła się na kolorowym ubraniu, rozcieńcz wodę utlenioną w wodzie. 
  • Innym sposobem na pozbycie się plam jest mleko, które dobrze sobie radzi w walce z plamami z czerwonego wina, plamami z atramentu i innymi podobnymi substancjami. Czystą ściereczkę zwilż w mleku i delikatnie pocieraj nią plamę.

Dzięki tym wskazówkom będziesz w stanie usunąć plamy z czerwonego wina z ubrań jak zawodowiec!

Każdy miłośnik czerwonego wina zna to uczucie, które towarzyszy rozlaniu czerwonego wina na jasną część ubrania. Na szczęście istnieje wiele produktów komercyjnych, które mogą skutecznie usunąć plamy z czerwonego wina. Dodatkowo w artykule zawarliśmy szereg wskazówek, dzięki którym plama z czerwonego wina nie będzie dla ciebie stanowić problemu!

Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts