Jak usunąć przykry zapach z butów?

Krępuje cię nieświeża woń wydobywająca się z obuwia? Zwykłe czyszczenie butów może nie wystarczyć. Dowiedz się, jak usunąć przykry zapach z butów!
Alicja Kisiak
jak usunąć przykry zapach z-butów

Dbasz o higienę, a mimo to wnętrze butów, które nosisz na co dzień, pachnie nieprzyjemnie? Jest na to sposób. Sprawdź, jak usunąć przykry zapach z butów i jak mu zapobiegać!

Co powoduje brzydki zapach butów?

Śmierdzące buty? Przyczyna jest zazwyczaj jedna – za wydzielanie nieprzyjemnego zapachu obuwia odpowiadają bakterie i grzyby. Mają one we wnętrzu buta dogodne warunki do rozwoju. Powstawaniu nieprzyjemnej woni sprzyjają sztuczne materiały, które utrudniają wymianę powietrza. Dotyczy to nie tylko samego obuwia, ale również wkładek do butów.

Przyczyną niemiłego zapachu butów może być także nadmierna potliwość stóp. W przypadku takiej dolegliwości nie ma znaczenia, z jakiego materiału wykonane będą twoje buty. Jeśli nawet skórzane, odpowiednio pielęgnowane buty brzydko pachną, a twoje stopy pocą się niezależnie od pogody i innych warunków, zwróć się o pomoc do lekarza.

Jak usunąć przykry zapach z butów – użyj domowych środków

Masz nowe buty, ale nieprzyjemny zapach z obuwia powoduje, że nie masz ochoty ich nosić? Sprawdź, jak usunąć przykry zapach z butów, wykorzystując do tego domowe sposoby.

Aby pozbyć się zapachu potu z butów, możesz włożyć do środka i pozostawić na kilka godzin:

  • sodę oczyszczoną w płóciennym woreczku;
  • torebkę herbaty;
  • liście szałwii;
  • herbaciany olejek eteryczny;
  • żwirek dla kota.

Taka pielęgnacja sprawi, że buty będą odświeżone – domowe środki wchłoną wilgoć, która sprzyja powstawaniu uciążliwego odoru.

Nieświeżo pachnące obuwie możesz także… zamrozić. Kilka godzin w zamrażarce wystarczy, by je odświeżyć. Niska temperatura zabija bakterie i utrudnia ich rozwój.

Jak zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów?

Wiesz już, jak usunąć przykry zapach butów i stosujesz domowe środki? Jeśli nie zadbasz o odpowiednią pielęgnację butów, nieświeży zapach powróci.

Co pomoże ci w utrzymaniu świeżego zapachu na dłużej?

  • wybieraj skórzane buty i wkładki z naturalnych materiałów;
  • noś zawsze czyste bawełniane skarpetki z jak najmniejszą ilością sztucznych dodatków;
  • unikaj wilgoci – nie pozostawiaj mokrych butów w szafce na obuwie, ale pozwól im wyschnąć;
  • regularnie wymieniaj wkładki, w sklepach możesz kupić także takie o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybiczych.

Chcesz zawsze czuć się pewnie i komfortowo? Teraz już wiesz, jak zadbać o stan swojej pary butów!

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts