Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań? Poznaj sposoby na przykrą woń pleśni

Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań, jeżeli zwykłe pranie nie daje sobie z nim rady? Jeżeli borykasz się z problemem przykrego zapachu odzieży, zapoznaj się z naszym tekstem. Pomożemy ci przywrócić jej dawną świeżość!
Alicja Kisiak
jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań

Brzydko pachnące ubrania to nie tylko problem komfortu na co dzień; powody, dla których na odzieży czuć stęchliznę, mogą bowiem być niebezpieczne dla zdrowia i wskazywać na problemy ze sprzętem domowym. Na szczęście mamy na ich pozbycie się niezawodne sposoby. Zapoznaj się z poniższym artykułem i przekonaj się, jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań!

Powody nieprzyjemnego zapachu ubrań

Powodów, dla których na praniu utrzymuje się nieprzyjemny zapach, jest bardzo wiele. Może to być m.in. kwestia długiego nienoszenia ubrań (np. sezonowych), które przez większość czasu przebywają na dnie szafy.

Innym źródłem zapachu jest zbyt długie pozostawianie wilgotnej odzieży w szczelnie zamkniętym miejscu (pralka, torba sportowa) – powoduje to namnażanie się bakterii i nieprzyjemny odór. Warto jednocześnie pamiętać, że nieprzyjemny zapach stęchlizny na ubraniach to nie tylko kwestia dyskomfortu. Bakterie, gromadzące się na tkaninach i wywołujące odór, często są także odpowiedzialne za podrażnienia, alergie i choroby skórne!

Oprócz tego, jeżeli twoje ubrania zaczynają brzydko pachnieć, a pralka od dawna nie była skontrolowana pod kątem czystości, być może to właśnie jest odpowiedzialne za odór stęchlizny. Pamiętaj, że dbanie o sprzęt jest tutaj bardzo ważne!

Brudna pralka

Na początku warto upewnić się, że za zapach stęchlizny nie jest odpowiedzialna pralka. Mycie pralki nie jest na szczęście trudne! Uruchom urządzenie, bez wkładania do środka ubrań. Dodaj do dozownika specjalnego środka czyszczącego, wybielacza lub zwykłego octu. Nie zapominaj także o wyszorowaniu samego dozownika! Regularnie sprawdzaj także stan filtra oraz uszczelek. 

Aby upewnić się, że wilgoć z urządzenia ulotni się, a bakterie nie będą się namnażać, po skończonym praniu pozostawiaj lekko uchylone drzwiczki. 

Olejek sosnowy na brzydki zapach

Zapach stęchlizny na ubraniach łatwo usunąć poprzez dodanie do prania kilku kropel olejku sosowego. Jest to bardzo intensywny, ale i przyjemny aromat, który z łatwością odświeży odzież.

Usuwanie stęchlizny z ubrań sodą oczyszczoną

Innym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ubrań jest dodanie do dozownika odrobiny sody oczyszczonej. Gwarantujemy, że już po jednym praniu odór się ulotni!

Moczenie ubrań w gorącej wodzie

Wysoka temperatura wody gwarantuje pozbycie się zapachu stęchlizny. Pamiętaj jednak, aby nie namaczać odzieży delikatnej – wrzątek najpewniej je zniszczy.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach – podsumowanie

Zapach stęchlizny na ubraniach jest wyjątkowo nieprzyjemny. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych, domowych sposobów na szybkie i skuteczne pozbycie się go! Przekonaj się sama!

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts