Jak usunąć stare plamy z białej bluzki?

Plamy na ubraniach z białych materiałów są szczególnie widoczne – takie zabrudzenia trudno ignorować. Na pewno chciałabyś pozbyć się ich jak najszybciej. Jak usunąć stare plamy z białej bluzki? Poznaj sprawdzone metody!
Alicja Kisiak
jak usunąć stare plamy z białej bluzki

Pobrudziłaś swoją ulubioną białą bluzkę, a potem wrzuciłaś ją do kosza na pranie i… zapomniałaś o niej na jakiś czas? Nie martw się, masz duże szanse, by ją uratować. Poznaj sprawdzone domowe sposoby i dowiedz się, jak usunąć stare plamy z białej bluzki.

Jak usunąć stare plamy z białej bluzki? Poznaj ogólne zasady

Gdy chcesz usunąć plamę, która szpeci białe ubranie, pamiętaj przede wszystkim o tym, by nie niszczyć tkaniny. Staraj się nie pocierać materiału, nie używać ostrych gąbek i szczotek.

Odpowiedź na pytanie, jak usunąć stare plamy z białej bluzki, zależy od tego, jaki to rodzaj zabrudzenia. Niezależnie od substancji, która pobrudziła twoje ubranie, możesz zastosować ogólne zasady, które pomogą ci wywabić plamę.

Zacznij od namoczenia materiału w wodzie. Dzięki temu będzie ci łatwiej pozbyć się plam z ubrań. Wyczyszczone ubranie należy na koniec wyprać w pralce z dodatkiem proszku do prania do białych tkanin i dokładnie wypłukać.

Ważną zasadą podczas czyszczenia zabrudzonych miejsc jest sprawdzanie, jak działa wybielacz. Ma to znaczenie szczególnie przy delikatnych tkaninach. Przed praniem zabrudzonego ubrania w wybielaczu należy sprawdzić na niewielkiej powierzchni, czy nie niszczy tkaniny.

Sposoby na usuwanie różnych rodzajów plam

Na twojej białej bluzce mogą pojawić się tłuste plamy z żywności, plamy z krwi, soku, wina, a nawet z potu wymieszanego z antyperspirantem. W zależności od rodzaju zabrudzenia możesz zastosować różne środki:

  • żółte plamy z potu usuniesz za pomocą spirytusu, octu, kwasku cytrynowego, soku z cytryny;
  • plamy z krwi możesz skutecznie usunąć, polewając je zimną wodą i stosując wodę utlenioną lub sodę oczyszczoną;
  • ślady po farbie lub kredkach usuniesz za pomocą roztworu z amoniaku;
  • na plamy z trawy możesz użyć spirytusu lub innego mocnego alkoholu;
  • plamy z tłuszczu na białej odzieży usuniesz za pomocą pasty do zębów, roztworu wody i octu (1 litr wody na 1 litr octu), mąki ziemniaczanej.

Jak usunąć stare plamy z białej bluzki, gdy nie znasz ich pochodzenia? Czyszczenie uporczywych plam możesz zacząć od uniwersalnych środków – soku lub kwasku cytrynowego, a także tradycyjnego szarego mydła.

Przy usuwaniu tłustych plam i innych zabrudzeń liczy się szybkie działanie. Jeśli jednak zastosujesz odpowiednie sposoby i środki, skutecznie wywabisz także stare plamy!

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts