Gdzie wyrzucić garnek? Najważniejsze zasady segregacji odpadów

Gdzie wyrzucić garnek? To dylemat, który może spotkać każdego. Obecnie na rynku dostępne są garnki wykonane z różnych materiałów oraz wyposażone w odporne rączki. Sprawdź, do którego pojemnika należy wrzucić stare garnki!
Ida Grabska
gdzie wyrzucić garnek

Gdzie wyrzucić garnek?

  1. Pierwszym krokiem do segregacji śmieci jest sprawdzenie rodzaju materiału, z którego został wykonany garnek. 
  2. Garnki wszelkiego typu uznawane są za odpady metalowe. 
  3. Przed wyrzuceniem garnki należy dokładnie umyć. 

Jakie są popularne rodzaje garnków?

Gdzie wyrzucić garnek emaliowany, a gdzie stalowy? Wszystkie klasyczne rodzaje garnków zostały wykonane ze stopów metali. Z tego względu należy traktować je jak odpady metalowe. 

Gdzie wyrzucić stare garnki — pojedyncze sztuki 

Wyrzucanie garnków jest czynnością wykonywaną dość rzadko, lecz z pewnością każdy miał kiedyś taką potrzebę. Niezależnie od tego, czy jest to garnek emaliowany, stalowy, czy aluminiowy, według specjalistów w zakresie recyklingu i segregacji, jest uznawany za odpad metalowy. Chcąc wyrzucić pojedyncze garnki, należy umieścić je w żółtym pojemniku. 

Jak pozbyć się dużej ilości starych garnków?

W przypadku wymiany naczyń czy sprzątania mieszkania po innej osobie czasem konieczne jest wyrzucenie większej ilości garnków. W efekcie takie śmieci stają się bardzo ciężkie i nieporęczne. Zaleca się oddawanie dużej ilości metalowych garnków bezpośrednio do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. 

O czym należy pamiętać, wyrzucając garnki?

Garnki wszelkiego typu służą przez wiele lat do przygotowywania żywności. Z tego względu może gromadzić się na nich brud i różnego typu zanieczyszczenia. Przed wyrzuceniem starych garnków należy je dokładnie umyć. Pozostałości jedzenia mogą stanowić realne zagrożenie dla pracowników firm zajmujących się segregacją i utylizacją odpadów. 

Co zrobić z plastikowymi rączkami? 

Wiele nowoczesnych garnków jest wyposażonych w wygodne rączki wykonane z tworzywa sztucznego. Z tego względu można mieć wątpliwości, czy garnki należy w całości umieszczać w koszu na odpady metalowe. Podobnie jak garnki w całości metalowe, te zawierające plastikowe elementy też należy umieścić w żółtym pojemniku. 

Gdzie należy wyrzucić szklane pokrywki?

Garnki często są wyposażone w szklane, bardzo poręczne pokrywki. Pozbywając się starych sprzętów, warto mieć na uwadze, że chociaż sam garnek zawsze jest odpadem metalowym, pokrywki zawierające elementy szklane należy umieścić w koszu na odpady zmieszane.

Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts