Błąd F36, pralka Bosch. Klucze do rozwiązania zagadki

Błąd F36 pralki Bosch może sygnalizować sporo różnych problemów. Producent urządzenia nie podaje żadnych informacji – zostają zatem źródła nieoficjalne. Sprawdź, czego można się dowiedzieć z różnych poradników i artykułów!
Jan Warzecha
błąd f36 pralka bosch

Gdyby wytwórcy sprzętu AGD musieli wykazywać pełną transparentność w zakresie budowy i sposobów naprawy swoich urządzeń, zapewne bardzo szybko wpadliby w poważne kłopoty. Spora część wiedzy o błędach F36 w pralkach Bosch jest zarezerwowana dla specjalistów, którzy przeszli autoryzację swojego serwisu. Czy fachowcy udzielili jednoznacznych odpowiedzi, z których może skorzystać statystyczna pani domu? Przekonasz się, że lista możliwości jest naprawdę długa!

Zobacz najlepszych specjalistów od naprawy pralek w Twojej okolicy

Błąd F36 w pralce Bosch – możliwe przyczyny

Certyfikowani serwisanci mają dostęp do wiedzy bezpośrednio od producenta i często nie dzielą się nią publicznie. Są zobowiązani do zachowania tajemnicy. Dlatego opinie o błędzie F36 w pralkach Bosch mogą się różnić, a internetowych fachowców lepiej traktować z pewną rezerwą. Do najczęściej wymienianych przyczyn zalicza się uszkodzenie grzałki pralki i nieprawidłowo działające mechanizmy lub podzespoły w systemie zamykania. Inne możliwości obejmują:

  • moduł mocy pralki;
  • przekaźnik;
  • triak.

Kody E36 i 10

W niektórych modelach pralek Bosch w takich sytuacjach zamiast kodu F36 może pojawić się komunikat E36 – zazwyczaj oznacza on to samo, co F36. Z kolei pralko-suszarki Boscha często wyświetlają naprzemiennie komunikaty E36 i 10. Takie zmieniające się błędy najprawdopodobniej wskazują na zatkanie filtrów lub innych elementów urządzenia.

Pralka Bosch, błąd F36 – metody rozpoznania problemu

Załóżmy, że doszło do uszkodzenia grzałki. Można to sprawdzić własnoręcznie, ale zawsze warto mieć świadomość swoich ograniczonych umiejętności i wiedzy. Poradniki domowej diagnozy pralki zalecają sprawdzenie stanu konkretnych podzespołów, w określonej kolejności:

  1. Grzałka pralki
  2. Czujnik temperatury
  3. Instalacja elektryczna
  4. Moduł mocy

Jeżeli chodzi o pralko-suszarki marki Bosch, sytuacja może wyglądać podobnie. Trzeba jednak pamiętać, że różne modele i generacje sprzętu AGD różnią się konstrukcją, co może skutkować różnymi problemami. W przypadku braku pewności oraz odpowiednich umiejętności najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy serwisu.

Co robić, gdy pralka Bosch wyświetla kod błędu F36?

W przypadku błędu F36 w pralce Bosch najczęściej polecanym rozwiązaniem jest restart urządzenia. Sposób zależy od serii i modelu. Czasami trzeba przytrzymać przycisk Start i przekręcić pokrętło o 2 stopnie w lewo. Innym razem należy najpierw odłączyć wtyczkę pralki od gniazdka, a potem przytrzymania przycisku Start lub Wstrzymanie przez 3–5 sekund. Musisz poszukać informacji o konkretnym modelu, który masz w domu.

Jeśli jednak komunikat pralki Bosch „błąd F36” powtarza się regularnie, warto skontaktować się z producentem.

Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts