Jak usunąć plamy z oleju silnikowego?

Zabrudzenia z oleju silnikowego są wyjątkowo uporczywe. Nie oznacza to jednak, że nie możesz sobie z nimi skutecznie poradzić! Sprawdź, jak usunąć plamy z oleju silnikowego – na kostce brukowej lub na ubraniu.
Alicja Kisiak
jak usunąć plamy z oleju silnikowego

Chcesz, by podjazd przed twoim domem wyglądał idealnie? A może próbujesz zmyć olej z ubrania? Będzie ci znacznie łatwiej, gdy zastosujesz odpowiednie metody i środki. Sprawdź, jak usunąć plamy z oleju silnikowego.

Jak usunąć plamy z oleju silnikowego na parkingu lub podjeździe?

Plamy oleju na kostce brukowej wyglądają mało atrakcyjnie. Nie to jednak jest głównym problemem. Takie plamy są tłuste, a przez to śliskie i mogą być zagrożeniem zarówno dla kierowców, jak i osób poruszających się pieszo. Rozlany olej samochodowy może także wnikać we wnętrze kostki i sprawiać, że szybciej się zniszczy.

Jak usunąć plamy z oleju silnikowego z podjazdu, parkingu czy ulicy? Jest na to kilka sposobów:

  • użyj myjki ciśnieniowej i płynu do mycia naczyń lub innego detergentu – tą metodą można jednak wyczyścić tylko świeże plamy;
  • posyp świeżo wylany olej silnikowy piaskiem, który wchłonie substancję – ważne jednak, by zrobić to odpowiednio szybko;
  • wykorzystaj do pozbycia się oleju z kostki specjalistycznych środków do usuwania tłustych plam oleju – ten sposób sprawdzi się również w przypadku starych plam olejowych, ważne jednak, by sprawdzić najpierw na niewielkiej powierzchni, czy preparat nie powoduje przebarwień.

Jeśli po kostce często jeżdżą samochody, plamy nadal będą się pojawiać, a walka z nimi będzie uciążliwa. Aby tego uniknąć, zadbaj o impregnację kostki. Dzięki pokryciu jej powierzchni warstwą impregnatu zabrudzenia nie wnikną głębiej i nie będą już tak trudne do usunięcia.

Usuwanie plam z oleju silnikowego z ubrań

Podczas naprawy samochodu lub w innych okolicznościach na twoim ubraniu pojawiły się plamy po oleju? Takiej odzieży nie wystarczy wyprać w zwykłym proszku do prania. Plamy oleju silnikowego możesz wywabić za pomocą:

  • pasty BHP;
  • rozpuszczalnika;
  • benzyny;
  • profesjonalnego odplamiacza do usuwania oleju.

Jak usunąć plamy z oleju za pomocą wybranego środka? Najpierw dokładnie namocz plamę, traktując ją wodą pod dużym ciśnieniem. Następnie nałóż lub rozlej preparat bezpośrednio na plamę. Możesz użyć delikatnej szmatki, ale nie pocieraj mocno tkaniny. Pozostaw ubranie na 20 minut, a potem dokładnie wypierz.

Pamiętaj, że niezależnie od wybranej metody ważne jest, by usunąć olej jak najszybciej. Jeśli substancja wniknie głęboko w tkaninę lub beton, może to być znacznie trudniejsze.

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts