Jak dbać o cięte kwiaty?

Kwiaty są w naszej społeczności mocno symboliczne. Przede wszystkim kochają je panie, gdyż wręczane są one na dowód miłości oraz wdzięczności. Niemniej jednak kwiaty cięte, które stawiamy w wazonie dość szybko obumierają. Wobec tego co wsypać do wody, żeby kwiaty dłużej stały?
Alicja Kisiak
Jak dbać o cięte kwiaty?

Dlaczego kochamy kwiaty cięte?

Kwiaty w naszej kulturze mają ogromnie długą i rozbudowaną tradycję. Co ciekawe, nie możemy zawężać tego kręgu jedynie do naszej kultury. Okazuje się, że kwiaty od najdawniejszych lat miały czysto symboliczne znaczenie. Już od najmłodszych lat z łąk i pól zbierały je dziewczynki, by ozdobić swój pokój niesamowitym, pełnym kolorów bukietem, a także i chłopcy, którzy chcieli pokazać dziewczynkom, że są dla nich ważne. Kwiaty cięte przetrwały z tą symboliką po dziś dzień.

W dalszym ciągu panowie traktują je jako jeden z najlepszy możliwy prezent, który wręczają paniom z okazji różnorodnych uroczystości. Co więcej w naszej kulturze kwiaty są również symbolem miłości, wierności i pożądania. To właśnie dlatego kwiaty cięte cieszą się tak ogromną popularnością, a co najważniejsze sprawiają również wiele radości. Warto również wspomnieć o tym, że kwiaty w wazonie stają się niesamowitą i nietuzinkową ozdobą każdego parapetu oraz każdego wnętrza w którym się znajdą. Zachwycają one kolorami, a także niesamowitym zapachem, którym wypełniają nasze domy oraz mieszkania. To właśnie dlatego, tak bardzo cenimy sobie kwiaty cięte i ich wyjątkowość.

Dlaczego kwiaty cięte tak szybko obumierają i tracą kolory?

Każdy z nas, kto kiedykolwiek przyglądał się kwiatom ciętym, zauważył, że te rośliny naprawdę żyją! Wystarczy jedynie zwrócić uwagę na to, jak zachowują się kiedy zapada zmrok- wówczas kulą one swoje płatki i nachylają kielichy. W momencie jednak kiedy budzi ich słońce, kwiaty pięknie się rozkładają i dumnie prezentują swoje wdzięki. Niemniej jednak kwiaty na parapet, które trzymamy w wazonie bardzo szybko również obumierają. Wiele kobiet zastanawia się co jest tego powodem?

Zwykle panie otaczają wręczone kwiaty należytą opieką- regularnie podcinają ich łodygi, a także wymieniają wodę. Niemniej jednak nie wystarcza to, by zachować kwiaty cięte na dłużej niż jeden tydzień. Okazuje się, że obcięcie ich łodygi wiąże się również z zerwaniem wszystkich nerwów i połączeń rośliny, którymi mogła ona pobierać wodę oraz składniki odżywcze przez swoje korzenie z gleby. W wyniku tego, w momencie kiedy wstawiamy cięte kwiaty do wazonu, rośliny co prawda dostają wodę, jednak w zupełności brakuje im również składników odżywczych. Oczywiście – jak możemy przeczytać na gardeneo.pl – woda jest kwiatom niezbędna chociażby do tego, by mogły one przeprowadzić proces fotosyntezy. Niemniej jednak równie ważne są mikro- oraz makroelementy, które pobierają one przez swoje rozłożyste korzenie z gleby. To właśnie ich brak doprowadza do tego, że roślinki w wazonie obumierają w dość krótkim czasie.

Co wsypać do wody, żeby kwiaty dłużej stały?

Kwiaty na parapet z pewnością są jego najpiękniejszą ozdobą i wdzięcznie prezentują się w naszym wnętrzu. Niemniej jednak w momencie, kiedy roślinka obumiera, nie prezentuje się ona już tak estetycznie, a w dodatku gubi ona płatki. Wspomniane już zostało, że głównym powodem takiego stanu rzeczy jest brak odpowiednich składników w czystej wodzie. Wobec tego co można wsypać do wody, by kwiaty dłużej stały? Otóż najskuteczniejszym rozwiązaniem są nawozy w proszku, które przeznaczone są do kwiatów ciętych. Wsypuje się je do czystej wody, a one się w niej rozpuszczają i sprawiają, że woda staje się bogata w niezbędne składniki, tym samym roślinki mogą utrzymać się przez znacznie dłuższy czas.

Niemniej jednak warto wiedzieć, że niektóre kwiaty można utrzymać w wazonie przez dłuższy czas rozpuszczając w wodzie łyżeczkę cukru. Ten sposób sprawdza się szczególnie w przypadku róż i tulipanów W ten prosty sposób można zapewnić roślinom wszystkie składniki, które są im niezbędne do tego, by jak najdłużej cieszyły nasze oczy pięknym i estetycznym wyglądem. 

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts