Jak usunąć brzydki zapach z pralki? Proste porady na odór ze sprzętu AGD

Jak usunąć brzydki zapach z pralki to wyzwanie, przed którym staje wiele osób. Odór z wnętrza pralki potrafi być wyjątkowo nieprzyjemny, a co więcej nierzadko przechodzi on na ubrania. Przekonaj się, jak sprawić, aby pralka i odzież znów pachniały świeżością.
Alicja Kisiak
jak usunąć brzydki zapach z pralki

Smród z pralki to wyjątkowo uciążliwy problem. Brzydki zapach nie pozostaje bowiem tylko w urządzeniu, ale często przenosi się na naszą odzież; sprawia to, że jest jej noszenie jest mało komfortowe, a ponadto niezbyt zdrowe. Sprawdź, jak usunąć brzydki zapach z pralki!

Przyczyny brzydkiego zapachu pralki

Rozpoznanie, dlaczego nasza pralka wydziela nieprzyjemny zapach, jest bardzo ważne; pozwoli w przyszłości uniknąć błędów, jakie doprowadzają ją do takiego stanu. Przykry zapach z pralki może być skutkiem m.in.:

  • zbyt duża ilość detergentu – po zbyt dużej ilości płynu lub proszku pozostają resztki, które po czasie zaczną wydzielać odór;
  • zamykanie pralki – zamknięte drzwiczki pralki sprawiają, że nie ma ona szansy na wyschnięcie, co sprawia, że gromadzą się w niej bakterie i grzyby;
  • pranie w zbyt niskich temperaturach – chociaż niektóre ubrania wymagają chłodniejszej wody, to sama pralka najlepiej funkcjonuje po okazjonalnym zastosowaniu wysokiej temperatury;
  • zbyt rzadkie czyszczenie pralki – w filtrze, dozowniku czy uszczelkach często gromadzi się brud, który po czasie wywołuje smród stęchlizny.

Sposoby na brzydki zapach z pralki

Czyszczenie pralki

Głównym sposobem, na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pralki, jest jej dokładne wyczyszczenie. Warto zacząć od dokładnego umycia szmatką filtra pralki, dozownika oraz uszczelek. Następnie należy wstawić puste pranie; do dozownika nalej specjalnego płynu, wybielacza albo octu i nastaw na 90 stopni. Jeżeli zapach octu wyjątkowo ci przeszkadza, zastosuj sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy – świetnie działa na odkamienianie.

Odgrzybianie pralki

Czasami powodem zapachu stęchlizny są zalegające w pralce grzyby i pleśń. Sposobem na ich pozbycie się jest puste pranie z dodatkiem sody oraz boraksu. Po skończonym cyklu prania należy wlać do dozownika ocet i ponownie uruchomić sprzęt.

Ustawienie wysokiej temperatury

Sposobem na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z pralki jest okazjonalne ustawianie cyklu z wysoką (ok. 90 stopni) temperaturą. Pamiętaj, aby wcześniej upewnić się, którym ubraniom to nie zaszkodzi.

Wyjęcie rzeczy od razu po ich wypraniu

Nieprzyjemna woń to często wina prania, które zbyt długo zalega w bębnie. Dlatego po każdym cyklu od razu wyjmij ubrania z pralki – i pamiętaj o niezamykaniu jej drzwiczek!

Usuwanie odoru z pralki wcale nie musi być trudne – wystarczy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu i zmianie sposobu prania ubrań!

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts