Jak usunąć plamy z trawy? Uratuj swoje ubrania!

Twoje dziecko znowu wróciło z zabawy na dworze z ubraniami poplamionymi trawą? Zachowaj spokój i wykorzystaj jeden z domowych środków, aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń. Jak usunąć plamy z trawy? Skorzystaj z jednego ze sprawdzonych sposobów!
Alicja Kisiak
jak usunąć plamy z trawy

Uporczywe plamy z trawy przytrafiają się nie tylko piłkarzom. Bywają także śladem doskonałej zabawy u dzieci. Jak usunąć plamy z trawy, by nie uszkodzić tkaniny? Mamy dla ciebie kilka skutecznych domowych sposobów, dzięki którym plamy z trawy znikną na dobre!

Dlaczego usuwanie plam z trawy jest szczególnie trudne?

Głównym winowajcą jest chlorofil – zielony barwnik, który bierze udział w procesie fotosyntezy w roślinach. Ma on bardzo silne działanie i barwi wszystko, z czym ma kontakt, w tym również z tkaninami. Jeśli nie wywabisz plam odpowiednio szybko, pozostawią one na ubraniu trwały ślad.

Jak usunąć plamy z trawy i czego użyć do czyszczenia?

Do wywabiania plam po trawie nadają się środki, które na pewno masz w domu. Aby skutecznie usunąć plamy, możesz użyć:

  • alkoholu – 70-procentowego roztworu, np. spirytusu (do wełny użyj podgrzanego alkoholu);
  • lakieru do włosów zawierającego alkohol;
  • wody utlenionej (zwłaszcza na ubraniach lnianych i bawełnianych);
  • amoniaku;
  • kwasku cytrynowego.

Nie polecamy natomiast stosowania sody oczyszczonej (która ma odczyn zasadowy i dlatego jest nieskuteczna) ani wybielacza, który może pozostawić widoczne przebarwienia.

Jak usunąć plamy z trawy skutecznie, a jednocześnie bez szkody dla ubrań? Przed czyszczeniem warto namoczyć materiał, możesz też zwilżyć plamę mydłem. Możesz delikatnie pocierać plamę szczoteczką do zębów lub szmatką. Na koniec ubranie należy wyprać w niskiej temperaturze.

Czego unikać podczas usuwania zielonych plam z trawy?

Przede wszystkim postaraj się usunąć zabrudzenia jak najszybciej. Stare plamy z trawy są bardzo trudne do usunięcia i mogą trwale zabarwić odzież.

To, co sprawdza się w przypadku niektórych plam, może być szkodliwe w przypadku zabrudzeń z trawy. Takich plam nie powinno się namaczać w ciepłej ani gorącej wodzie. Nie powinno się ich także prać w wysokiej temperaturze, ponieważ w ten sposób utrwalisz działanie barwnika.

Zabrudzonego miejsca nie powinno się pocierać ostrymi przedmiotami, które mogłyby uszkodzić delikatne tkaniny. Jeśli potrzesz plamę, dodatkowo pogorszysz sytuację – w ten sposób wetrzesz barwnik w głąb materiału.

Zielone plamy na ulubionym ubraniu? Nie musisz go wyrzucać! Wykorzystaj jedną z naszych skutecznych metod.

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts