Praktyczne rozwiązania do nowoczesnego domu

Powstające obecnie domy, niezależnie od tego, czy gotowy dom kupować będziemy od dewelopera czy też zdecydujemy się na jego budowę we własnym zakresie, konstruowane są zazwyczaj przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i rozwiązań. Nowoczesny dom powinien być przede wszystkim ekologiczny i ekonomiczny. Jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę, planując budowę i wykończenie domu, bądź wykańczając dom, zakupiony na rynku pierwotnym?
Alicja Kisiak

Energooszczędna wentylacja – co warto wiedzieć na temat rekuperacji

Dzięki zastosowaniu rekuperacji zyskujemy gwarancję czystego powietrza w domu, którego brak może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie domowników, podobnie jak zbyt wysoka wilgotność powietrza, która może przyczyniać się do powstawania grzybów i pleśni na ścianach. W przypadku rekuperacji świeże powietrze nawiewane do wewnątrz jest przefiltrowane, a usuwane jest powietrze zużyte, o wysokiej zawartości dwutlenku węgla. Oszczędność wynika z faktu, że w chłodniejszych miesiącach, w sezonie grzewczym, chłodne powietrze z zewnątrz ogrzewane jest tym, które jest odprowadzane z pomieszczeń. Z kolei latem cieplejsze powietrze z zewnątrz schładzane jest dzięki niższej temperaturze powietrza odprowadzanego. Sama instalacja składa się z rekuperatora (centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła) oraz rozprowadzonych kanałów wentylacyjnych. Pomimo, iż jej koszt jest dość wysoki, w dłuższej perspektywie docenimy oszczędności, związane z obniżeniem kosztów ogrzewania. Dodatkowo w przypadku zastosowania rekuperacji nie będzie konieczności montowania w domu kominów do wentylacji grawitacyjnej, nawiewników w oknach oraz kratek w łazienkach i elementów wspomagających działanie instalacji grawitacyjnej na kominach. Coraz częściej rekuperacja jest wykorzystywana przez deweloperów, realizujących inwestycje, dostosowane do wysokich wymagań nabywców, również w zakresie energooszczędności projektu. Ważne jest, aby podczas odbioru domu po zakończeniu jego budowy, sprawdzając zgodność wykonanych prac z projektem oraz z umową, zawartą z deweloperem lub wykonawcą, zwrócić uwagę również na sprawność systemu wentylacji. Warto jest tu zwrócić się do firmy doświadczonej w odbiorach mieszkań i domów. Nawet wpisując w wyszukiwarce hasło „odbiory mieszkań Katowice” bądź „odbiory mieszkań Zielona Góra” trafimy na ofertę firm świadczących tego typu  usługi (zazwyczaj firmy zajmujące się odbiorami nie ograniczają swojej oferty do odbiorów mieszkań, odbiór domu powinien być w niej również ujęty). Ważne, aby wybrać firmę sprawdzoną i polecaną przez zadowolonych z jej usług klientów. Takimi firmami są z całą pewnością Pewny Lokal, czy Odbiór.pl, w których to inżynierowie mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia odbiorów technicznych na terenie całego kraju. Sprawdź – odbiory mieszkań Zielona Góra

Energia odnawialna – instalacja fotowoltaiczna

W przypadku fotowoltaiki energia elektryczna produkowana jest z promieniowania słonecznego. Prąd stały z paneli fotowoltaicznych zamieniany jest w falowniku w prąd zmienny. Podstawowymi elementami instalacji są właśnie panele fotowoltaiczne oraz inwerter (falownik), zabezpieczenia przeciwnapięciowe i system montażowy paneli. Instalacja fotowoltaiczna (PV) może przynieść ogromne oszczędności. Jeżeli z dostawcą energii zawrzemy kompleksową umowę jako tzw. prosument, wówczas dostawca energii będzie odbierał od nas nadmiar prądu, wytworzony w instalacji PV, i będziemy mieć prawo do odzyskania 80% nadmiaru oddanego do sieci, przy czym najlepiej jest, aby umowa gwarantowała długie okresy rozliczeniowe (na przykład rok), w trakcie których odbywa się bilansowanie energii. 

Obecnie coraz więcej deweloperów oferuje ekologiczne rozwiązania, w tym fotowoltaikę, zarówno w przypadku osiedli domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Co ważne, instalacja fotowoltaiczna powinna zostać dokładnie sprawdzona podczas odbioru domu, chociażby ze względu na fakt, że nie są rzadkością fabryczne uszkodzenia paneli fotowoltaicznych, a dodatkowo nie wszystkie firmy zajmujące się montażem instalacji PV mają wystarczającą wiedzę oraz doświadczenie tym zakresie. Firma Pewny Lokal świadczy także usługę kontroli technicznej fotowoltaiki.

Inteligentny dom – najpopularniejsze rozwiązania

Nowoczesny dom może być też inteligentny – oznacza to, że wyposażony jest on w nowoczesne systemy i technologie, których zastosowanie ma na celu zwiększenie wygody oraz bezpieczeństwa domowników. Do układu domu inteligentnego włączyć można między innymi instalację centralnego ogrzewania, wentylację z rekuperacją, instalację elektryczną, ogrzewania podłogowego, instalację alarmową, a nawet system zraszaczy w ogrodzie i system kina domowego. Wszystkie systemy działają w tym przypadku zdalnie. Jeśli planujesz zakup takiego domu z gotowymi rozwiązaniami, powinieneś rozważyć jego odbiór przez profesjonalistów i uzyskanie protokołu.

Zastosowanie rozwiązań z zakresu systemu smart home przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Warto przy tym pamiętać, że odpowiednie rozwiązania powinny znaleźć się już w projekcie budynku, a ich montaż powinien zostać przeprowadzony przez wyspecjalizowaną firmę. Decydując się na którekolwiek z nowoczesnych rozwiązań warto mieć na uwadze konieczność odbioru zrealizowanych prac, w czym nieocenione będzie wsparcie firmy specjalizującej się w tego typu odbiorach.

Protokół odbioru technicznego pozwala oczekiwać naprawy wad na koszt dewelopera, co bardzo często pozwala oszczędzić spore kwoty, które musiałby pokryć z własnej kieszeni nieświadomy inwestor.

– czytamy na stronie https://odbiór.pl/odbiory-mieszkan-katowice

Inżynierowie firm Pewny Lokal i Odbiór.pl służą swoim wsparciem w tym zakresie między innymi na terenie Katowic, Zielonej Góry, a także wielu innych dużych miast.

Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts