Parownica do ubrań – ranking 2024

Jak wybrać najlepszą parownicę do ubrań? Ranking pomoże znaleźć model odpowiedni do swoich potrzeb, a w poradniku wyjaśnimy, czym się kierować w trakcie zakupów. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej na ten temat!
Ida Grabska
parownica do ubrań ranking

Poniższy ranking to subiektywne zestawienie, które powstało na podstawie badań, testów oraz informacji o produktach wybranych przez redakcję. Odnośniki w artykule to linki afiliacyjne. Jeżeli kupisz produkty lub przejdziesz na stronę przez te odnośniki, możemy otrzymać za to niewielką prowizję. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć koszty oraz dalej rozwijać nasz portal.

Prasowanie to jedna z najmniej lubianych czynności, co sprawia, że urządzenia usprawniające je zyskują coraz większą popularność. W artykule wyjaśnimy, jakie cechy powinna mieć dobra parownica do ubrań. Ranking składa się z 5 modeli, wśród których każdy znajdzie ten odpowiedni dla siebie.

Jak wybieraliśmy?

Wybierając 5 najlepszych parownic do ubrań, braliśmy pod uwagę kilka kryteriów. Do najważniejszych z nich należą:

 • Jaka jest moc urządzenia i siła wytwarzania pary?
 • Ile wynosi czas nagrzewania się parownicy?
 • Czy można dostosować intensywność generowanego strumienia?
 • Jaka jest waga urządzenia?
 • Jaką pojemność ma pojemnik na wodę?
 • Czy można korzystać z wody z kranu?

Wybór redakcji:

WYBÓR REDAKCJI PHILIPS Steam&Go GC362/80
Zobacz szczegóły
Russell Hobbs Steam Genie Aroma 28040-56
Zobacz szczegóły

Stojąca czy ręczna? Rodzaje parownic do ubrań

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje parownic. Konstrukcja modeli stojących przypomina wieszak, na którym umieszcza się ubrania do wyprasowania. Ze względu na stosunkowo dużą wagę oraz wymiary większość urządzeń z tej kategorii jest wyposażonych w kółka umożliwiające łatwe przemieszczanie sprzętu bez ryzyka zarysowania podłogi. Przewagą parownic stojących jest większa moc i pojemniejszy zbiornik na wodę.

Parownica ręczna przypomina słuchawkę prysznicową, a w jej rączce jest wbudowana grzałka. Poza tym konstrukcja ma zbiornik na wodę, który zazwyczaj jest wyjmowany, a najlepsze modele mają w zestawie dodatkowe końcówki ułatwiające prasowanie różnych tkanin. Co prawda mają mniejszą moc i pojemnik na wodę, ale jednocześnie są o wiele bardziej poręczne i tańsze. Świetnie sprawdzają się przy tradycyjnym użytkowaniu domowym, dlatego to na nich skupimy się w naszym poradniku zakupowym.

Jaką moc powinna mieć parownica do ubrań?

Moc to najważniejszy parametr parownicy do ubrań. Im większa, tym skuteczniej i szybciej urządzenie będzie eliminować wszystkie zagniecenia. Kupując model ręczny, wybierz ten, którego moc minimalna wynosi przynajmniej 1000 W. Korzystanie z urządzeń o niższych parametrach, będzie czasochłonne i niekomfortowe, dlatego najlepiej na wstępie z nich zrezygnować.

Siła wyrzutu pary – jeden z najistotniejszych parametrów parownic do ubrań

Jeśli chcesz, by twoja parownica do ubrań radziła sobie z prasowaniem tkanin różnych rodzajów, postaw na model z dużą siłą wyrzutu pary. Im wyższa będzie ta wartość, tym łatwiej, szybciej i dokładniej wyprasujesz swoją odzież. Aby urządzenie działało sprawnie, wybierz to o sile wyrzutu pary nie mniejszej niż 20 gramów na minutę.

Szybkość nagrzewania się parownicy do ubrań

Szybkość nagrzewania się parownicy do ubrań na początku może wydawać się nieistotna, jednak wcale taka nie jest. Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ten parametr, zwłaszcza jeśli masz zwyczaj prasować niewielkie ilości ubrań, ale często, a nie całą garderobę razy czy dwa razy w miesiącu. Najnowocześniejsze modele parownic są w pełni gotowe do użycia już po 30 sekundach, co znacznie usprawnia wykonywanie codziennych obowiązków.

Możliwość regulacja pary wodnej 

Możliwość regulacji pary wodnej w parownicy do ubrań to niezwykle istotna funkcja. Dzięki temu możesz odpowiednio dostosować intensywność pracy urządzenia do rodzaju prasowanych tkanin. Najnowocześniej modele mają opcję zarówno manualnego, jak i automatycznego ustawienia siły działania generatora, a nawet funkcję ustalenia poziomu wilgotności.

Waga parownicy do ubrań znacznie wpływa na komfort jej użytkowania

Korzystanie z ręcznych parownic do ubrań wiąże się z koniecznością ich ciągłego trzymania w dłoni, dlatego masa tych urządzeń znacznie wpływa na komfort ich użytkowania. Może wydawać się, że cięższy sprzęt jest solidniejszy, ale rozwój technologii oraz korzystanie z innowacyjnych materiałów pozwala stworzyć parownice, które jednocześnie są lekkie i wytrzymałe. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, które trzeba trzymać w dłoni, ważny jest nie tylko ciężar sprzętu, ale także jego wyprofilowanie. 

Pojemność zbiornika na wodę w parownicy do ubrań

Jaką pojemność powinien mieć zbiornik na wodę w parownicy do ubrań? Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Im większy pojemnik, tym więcej płynu możesz w nim umieścić i rzadziej go uzupełniać. Zarazem jednak wiąże się to także ze zwiększoną masą całego urządzenia, co w przypadku wielu modeli parownic może niekorzystnie wpływać na komfort użytkowania. 

Jeśli chcesz kupić parownicę do codziennego odświeżania ubrań przed wyjściem do pracy lub szkoły, możesz postawić na model z mniejszym pojemnikiem. W przypadku gdy szukasz urządzenia, które ma służyć do prasowania całej garderoby, koniecznie wybierz parownicę ze zbiornikiem na wodę o dużej pojemności.

Funkcja odkamieniania w parownicy do ubrań

Funkcja odkamieniania w parownicy do ubrań początkowo może wydawać się nieistotna, ale znacznie poprawia komfort korzystania z urządzenia. Dzięki temu nie musisz martwić się o to, jak przefiltrować wodę ani pamiętać o stałym zapasie wody destylowanej. Sprzęty wyposażone w ten system są mniej narażone na usterki i lepiej zadbają o delikatne tkaniny.

Funkcja automatycznego wyłączania parownicy do ubrań

Ile razy po wyjściu z domu zdarzyło ci się zastanawiać, czy na pewno wyłączyłeś żelazko? Najbardziej zaawansowane technologicznie parownice do ubrań wyłączają się samoczynnie po określonym czasie bezczynności. Dzięki temu nawet, jeśli zapomnisz o wyłączeniu urządzenia z gniazda, możesz być spokojny, ponieważ sprzęt zrobi to automatycznie.

Parownica do ubrań PHILIPS Steam&Go GC362/80 – wybór redakcji

Parownica do ubrań PHILIPS Steam&Go GC362/80 ma moc aż 1300 W, dzięki czemu efektywnie wygładza tkaniny i w pełni nagrzewa się już po 45 sekundach od jej włączenia. Stały wyrzut pary 24 gramów na minutę sprawia, że szybko uprasujesz nie tylko letnie sukienki, ale także grube ubrania na zimę.

Na szczególną uwagę zasługuje niewielka waga urządzenia oraz wyprofilowany uchwyt, który pozwala na komfortowe użytkowanie zarówno w pionie, jak i poziomie. Zbiornik na wodę ma pojemność 70 mililitrów, czyli ilość niezbędną do wyprasowania jednego lub dwóch elementów garderoby. Dzięki temu steamer jest lekki, poręczny i bardzo łatwo go transportować.

Innowacyjna podgrzewana płyta SmartFlow zapobiega powstawaniu mokrych plam, co nierzadko zdarza się w przypadku tańszych modeli mniej znanych marek. W dodatku funkcja automatycznego dostosowania temperatury sprawia, że z łatwością wyprasujesz różne rodzaje tkanin bez obaw o ich zniszczenie.

Parownica do ubrań PHILIPS Steam&Go GC362/80 to cieszące się uznaniem klientów urządzenie od renomowanej marki. Będzie świetnym wyborem, jeśli szukasz sprzętu do codziennego odświeżenia swojej garderoby lub sporadycznego czyszczenia mebli tapicerowanych w domu.

Parownica do ubrań TEFAL Cube By Ixeo UT2020E0 – gdy cena nie gra roli

Parownica do ubrań TEFAL Cube By Ixeo UT2020E0 to urządzenie stworzone z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Sprzęt ma moc aż 2170 W, a siła wyrzutu pary wynosi 200 gramów na minutę. To wartości, które pozwolą ci bez problemu wygładzić i odświeżyć ubrania uszyte z różnych tkanin.

Zbiornik na wodę ma aż 1100 mililitrów, dzięki czemu możesz wyprasować nawet całą swoją garderobę bez konieczności jego ponownego uzupełnienia. Co najważniejsze, mimo tak dużego pojemnika, producentowi udało się zachować stosunkowo niedużą wagę urządzenia, a w dodatku konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, byś podczas prasowania nie musiał trzymać całego sprzętu w dłoni. Poza tym steamer nagrzewa się w zaledwie 75 sekund, więc z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno do codziennego odświeżania ubrań, jak i generalnych porządków.

Moc oraz siła wyrzutu sprawiają, że urządzenie może stanowić doskonały sprzęt do sterylizacji. Według przeprowadzonych testów pozwala ono usunąć aż 99,9% wirusów oraz bakterii bez użycia jakichkolwiek chemicznych środków.

Parownica do ubrań TEFAL Cube By Ixeo UT2020E0 ma wysoką moc, siłę wyrzutu, a w dodatku jest wyjątkowo komfortowa w użytkowaniu. To bardzo dobry wybór dla tych, którzy stawiają na najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania bez względu na ich koszt.

TEFAL Cube By Ixeo UT2020E0
Zalety
 • Wygodne i kompaktowe rozwiązanie : TEFAL Cube By Ixeo UT2020E0 to produkt, który oferuje wygodne i kompaktowe rozwiązanie dla codziennego użytku.
 • Wielofunkcyjność i wszechstronność : Ten produkt pozwala na wykonywanie różnych czynności, takich jak prasowanie, odświeżanie i odkurzanie, co sprawia, że jest wszechstronny i przydatny w domu.
 • Łatwa obsługa i intuicyjny interfejs : TEFAL Cube By Ixeo UT2020E0 został zaprojektowany tak, aby był łatwy w obsłudze, a jego interfejs jest intuicyjny i przyjazny dla użytkownika.
Wady
 • Wysoka cena w porównaniu do innych dostępnych produktów.
 • Waga urządzenia może być nieco zbyt ciężka dla niektórych osób.

TEFAL Cube By Ixeo UT2020E0 to wszechstronne urządzenie łączące funkcje żelazka, parownicy i deski do prasowania w jednym kompakcyjnym rozwiązaniu. Zapewnia efektywne i wygodne prasowanie, idealne dla osób poszukujących wielofunkcyjnego narzędzia do codziennych potrzeb domowych.

Parownica do ubrań MPM MZP-01 – najlepszy stosunek jakości do ceny

Parownica do ubrań MPM MZP-01 to jeden z najtańszych produktów z tej kategorii, ale czy warty swojej ceny? Urządzenie o mocy 1300 W oraz sile wyrzutu pary 36 gramów na minutę bez problemu poradzi sobie z wygładzeniem i odświeżeniem ubrań uszytych z różnych tkanin.

Co prawda steamer nie został wzbogacony o najnowocześniejsze funkcje takie jak automatyczne dostosowanie siły wyrzutu pary, ale producent dołączył do niego zestaw nakładek, przy pomocy których z łatwością wyprasujesz zarówno letnie zwiewne sukienki, jak i grubą odzież zimową.

Urządzenie zostało wyposażone w wyciągany zbiornik na wodę o pojemności 250 mililitrów, co pozwoli ci z wyprasować ciuchy dla całej rodziny bez konieczności jego ponownego uzupełniania. Niestety sprzęt nie ma funkcji automatycznego odkamieniania, dlatego niezbędne jest korzystanie z wody destylowanej bądź filtrowanie tej z kranu. Model nie ma też opcji samoczynnego wyłączania się po określonym czasie bezczynności, ale producent wyposażył go w kontrolkę sygnalizującą podpięcie do sieci.

Parownica do ubrań MPM MZP-01 to urządzenie, które nie zostało wzbogacone o najnowsze rozwiązania technologiczne, ale bardzo dobrze spełnia swoją najważniejszą funkcję – wygładza tkaniny. Będzie odpowiednim wyborem dla osób szukających niedrogiego steamera do codziennego prasowania swojej garderoby.

MPM MZP-01
Zalety
 • Prosty w obsłudze – łatwe i intuicyjne sterowanie
 • Wysoka jakość wykonania – solidne materiały i precyzyjne wykończenie
 • Wszechstronność – wiele funkcji i akcesoriów dołączonych w zestawie
Wady
 • Jakość wykonania może być nieco gorsza niż u innych producentów.
 • W niektórych przypadkach może być trudny w obsłudze dla początkujących użytkowników.

MPM MZP-01 to praktyczny i łatwy w użyciu młynek do mielenia przypraw, ziaren kawy czy orzechów. Posiada regulację grubości mielenia i pojemność na 50g produktów.

Parownica do ubrań Russell Hobbs Steam Genie Aroma 28040 – dla pięknego zapachu

Parownica do ubrań Russell Hobbs Steam Genie Aroma 28040 ma moc 1800 W, dzięki czemu jest w pełni gotowa do użycia już po 45 sekundach. Z kolei wyrzut pary 30 gramów na minutę pozwala szybko i skutecznie wygładzić całą garderobę.

To, co szczególnie wyróżnia ten model spośród pozostałych pozycji w naszym rankingu to zapachowa wkładka, która pozostawia na ubraniach przyjemną woń. Poza tym steamer charakteryzuje wyjątkowo szybkie działanie, ponieważ został wyposażony w blokadę spustu oraz ceramiczną płytę z powłoką zawierającą silikony rozluźniające włókna tkanin.

Urządzenie posiada wyciągany zbiornik na wodę o pojemności 200 mililitrów pozwalający na 6 minut nieprzerwanej pracy. Lekkość całej konstrukcji oraz przemyślana ergonomia uchwytu sprawia, że korzystanie ze steamera jest wyjątkowo łatwe. W dodatku producent wyposażył model w system automatycznego wyłączania w przypadku określonego czasu bezczynności, dzięki czemu po wyjściu z domu nie będziesz więcej martwić się o to, czy na pewno odłączyłeś sprzęt od źródła zasilania. 

Parownica do ubrań Russell Hobbs Steam Genie Aroma 28040 będzie bardzo dobrym wyborem dla osób, którym zależy na urządzeniu, które nie tylko wygładzi i odświeży ich garderobę, ale także pozostawi na niej przyjemny zapach.

Russell Hobbs Steam Genie Aroma 28040-56
Zalety
 • Ultracicha praca
 • Mocny strumień pary
 • Łatwa obsługa
 • Wbudowany pojemnik na olejek eteryczny dla dodatkowego aromatu
Wady
 • Zbiornik na wodę może być mały, wymaga częstego uzupełniania.
 • Niektórzy użytkownicy skarżą się na trudności z czyszczeniem.

Russell Hobbs Steam Genie Aroma 28040-56 to generator pary o mocy 2600W, który posiada funkcję aromatyzacji tkanin. Wyposażony jest w dużą 1,7 litrową pojemność zbiornika na wodę.

Parownica do ubrań Zelmer ZGS1700

Parownica do ubrań Zelmer ZGS1700 o mocy 1700 W w pełni nagrzewa się już o 45 sekundach od jej włączenia. Jej siła wynosi 25 gramów na minutę, dzięki czemu bez problemu wygładzisz ubrania uszyte z różnorodnych tkanin. Poza tym w zestawie znajdziesz specjalną nakładkę, która ułatwia wnikanie pary we włókna grubszych materiałów.

Model posiada wyjmowany zbiornik na wodę o pojemności 220 mililitrów, który możesz uzupełniać nawet w trakcie prasowania ubrań. Działanie pary wodnej skutecznie zabija bakterie i wirusa, dlatego urządzenie można z powodzeniem wykorzystać do dezynfekcji zabawek dla dzieci lub zwierząt, kanap czy innych mebli tapicerowanych.

Sprzęt został wyposażony w możliwość regulacji intensywności działania pary wodnej, dlatego możesz ją z łatwością dostosować do rodzaju prasowanych tkanin. Poza tym urządzenie ma system automatycznego wyłączania po określonym czasie bezczynności, a wciąż jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie. 

Parownica do ubrań Zelmer ZGS1700 bardzo dobry wybór dla osób szukających urządzenia od renomowanej firmy, które będzie wyposażone we wszystkie najnowocześniejsze funkcje, a jednocześnie nie nadwyręży mocno ich budżetu domowego.

Zelmer ZGS1700
Zalety
 • Zelmer ZGS1700 jest wyjątkowo wydajnym urządzeniem.
 • Posiada dużą moc i jest łatwy w obsłudze.
 • Ma ergonomiczny design i jest trwały.
 • Dzięki różnym akcesoriom można go wykorzystać w wielu celach.
Wady
 • Zelmer ZGS1700 jest dosyć głośny podczas pracy.
 • Urządzenie może mieć ograniczoną wydajność w przypadku dużych ilości jedzenia.

Zelmer ZGS1700 to prosty i funkcjonalny odkurzacz bezworkowy, idealny dla osób poszukujących praktycznego sprzętu do codziennej pielęgnacji domu. Posiada filtr HEPA i pojemnik na kurz o pojemności 1,5 litra.

Najlepsze marki parownic do ubrań

Philips to niderlandzka firma, która rozpoczęła swoją działalność jeszcze w XIX wieku. Parownice do ubrań jej produkcji są wykonane z solidnych materiałów i wyposażone we wszystkie najważniejsze rozwiązania technologiczne. Urządzenia cieszą się dużym uznaniem wśród klientów i rzadko zawodzą, czego dowodzi niemalejąca renoma marki.

Tefal jest francuską firmą, która, choć najczęściej kojarzona jest z garnkami, w rzeczywistości od dawna tworzy sprzęty elektroniczne dla gospodarstw domowych wysokiej jakości. Jej parownice do ubrań cieszą się dużą popularnością wśród pań domu, ponieważ rzadko zawodzą i mają imponującą specyfikację techniczną. Wysoka cena urządzeń produkowanych przez Tefal jest w pełni adekwatna do ich jakości.

MPM jest polską firmą produkującą sprzęty małego oraz dużego AGD od ponad 30 lat. Jej parownice do ubrań cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników, ponieważ choć nie są wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, bardzo dobrze prasują, a jednocześnie są dostępne w atrakcyjnych cenach. Produkty MPM będą świetnym wyborem, jeśli szukasz urządzeń spełniających swoje najważniejsze funkcje, których zakup nie nadwyręży twojego budżetu domowego.

Parownice do ubrań – najczęściej zadawane pytania

Parownice do ubrań znacznie ułatwiają dbanie o swoją garderobę. W przeciwieństwie do tradycyjnych żelazek mogą nie tylko wygładzić twoje ubrania, ale także je odświeżyć czy zdezynfekować. Ponadto są znacznie bardziej komfortowe w użyciu, a przy tym zajmują niewiele miejsca. Jednak, by móc w pełni cieszyć się możliwościami, jakie dają urządzenia tego typu, trzeba odpowiednio je wybrać. W dalszej części tekstu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące parownic do ubrań.

Na co zwracać uwagę przy zakupie parownicy do ubrań?

Oczywiście najważniejszym parametrem parownic do ubrań jest moc – im większa, tym szybciej i efektywniej pracuje urządzenie. Poza tym nie należy zapominać o sile wyrzutu pary, ponieważ to ona w głównej mierze wpływa na wygładzenie prasowanych tkanin.

Warto także zwrócić uwagę na pozostałe funkcje, które, choć na początku mogą wydawać się jedynie ciekawym technologicznie dodatkiem, w rzeczywistości znacznie podnoszą komfort użytkowania. Należy do nich m.in. możliwość regulacji pary wodnej, automatyczne odkamienianie czy samoczynne wyłączenie urządzenia po określonym czasie bezczynności.

Czy parownica do ubrań niszczy tkaniny?

Prawdopodobieństwo przypadkowego zniszczenia tkaniny przez parownicę do ubrań jest znacznie mniejsze, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych żelazek. Urządzenie możesz z powodzeniem wykorzystać nie tylko do prostowania poszczególnych elementów swojej garderoby, ale także do odświeżania lub dezynfekcji zabawek dla dzieci czy zwierzaków.

Jakie tkaniny można wygładzać parownicą do ubrań?

Parownica do ubrań w przeciwieństwie do klasycznego żelazka może być stosowana do wygładzania wszystkich rodzajów tkanin. Co więcej, w przypadku delikatnych kreacji, np. obficie zdobionych sukni ślubnych, skorzystanie ze steamera jest wręcz zalecane, by nie doszło do zniszczenia tkanin.

Czy parownica do ubrań dobrze je prasuje?

Urządzenia z wysoką siłą wyrzutu pary sprawiają, że para wnika w głębokie włókna tkaniny, tym samym silnie je rozprostowując. Co najważniejsze, by do tego doszło wystarczy tylko wciśnięcie jednego przycisku i nie potrzeba do tego siły fizycznej, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych żelazek.

Ile kosztuje dobra parownica do ubrań?

Większość parownic do ubrań będzie kosztować od 200 do 300 złotych. W tej cenie możesz znaleźć bardzo dobry model tego urządzenia. Nieco ciężej będzie kupić przyzwoity sprzęt mając budżet nieprzekraczający 150 złotych, jednak nie jest to zadanie niemożliwe do wykonania. Jeśli zależy ci na najwyższej jakości i wysokim zaawansowaniu technologicznym parownicy do ubrań, musisz liczyć się z wydatkiem około 1000 złotych.

Czy warto kupić parownicę do ubrań?

Parownica do ubrań to świetne urządzenie, które znacznie usprawni wykonywanie obowiązków domowych. Pozwoli ona nie tylko wygodniej wygładzić i odświeżyć całą twoją garderobę, ale także zdezynfekować zabawki dzieci, pozbyć się roztoczy z kanap i materaców czy wyczyścić tapicerkę auta. 

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts