Jak poukładać w szafkach kuchennych – praktyczne metody organizacji kuchni

Zastanawiasz się, jak poukładać w szafkach kuchennych, żeby w końcu zapanował porządek w kuchni? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy, jak sprawnie przeprowadzić porządkowanie tego pomieszczenia!
Alicja Kisiak
jak poukładać w szafkach kuchennych

Jak poukładać w szafkach kuchennych?

  • Utrzymanie porządku w kuchni, a zwłaszcza w jej szafkach może wydawać się trudne, ale wcale tak nie jest.
  • Najważniejszą zasadą utrzymania porządku w szafkach kuchennych jest rozsądne poukładanie wyposażenia nie tylko kategoriami, ale i według częstotliwości ich użytkowania.
  • Funkcjonalna, czysta i schludna kuchnia wpływa na dobre samopoczucie.

Organizacja kuchni – dlaczego jest tak ważna?

Podstawową zaletą dobrze zorganizowanej i uporządkowanej kuchni jest to, że przyjemniej spędza się w niej czas. Przygotowywanie posiłków w takim wnętrzu jest nie tylko komfortowe, ale i zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż w przypadku zagraconej kuchni, gdzie ciężko coś znaleźć. Odpowiednie rozlokowanie kuchennego wyposażenia (talerzy, przyborów, noży, pojemników) i produktów wpływa również na oszczędność czasu. Dlatego warto wiedzieć, co gdzie trzymać w kuchni, aby przyrządzanie jedzenia nie było przykrym obowiązkiem, a chwilą przyjemności.

Od czego zacząć organizację szafek w kuchni?

Zastanawiasz się, od czego zacząć układanie w szafkach kuchennych? W pierwszej kolejności musisz wyciągnąć z nich całą zawartość. Następnie musisz zrobić przegląd tych wszystkich rzeczy. Jeśli znajdziesz jakieś przeterminowane produkty spożywcze, zepsute sprzęty elektroniczne, uszkodzone przybory kuchenne, czy też wadliwe naczynia, to musisz wyrzucić je do kosza. Kolejnym etapem jest ustalenie stref i układanie w nich pozostałych rzeczy. Podobnie wygląda organizacja lodówki – trzeba wszystko z niej wyciągnąć, przejrzeć terminy ważności, umyć półki i poukładać produkty według ich kategorii.

Jak poukładać w szafkach narożnych w kuchni?

Szafki narożne charakteryzują się pojemnością. Są idealnym miejscem do przechowywania garnków i innych gabarytowych akcesoriów kuchennych. Trzeba tutaj jednak zwrócić uwagę na to, że dostęp do wnętrza takich szafek bywa utrudniony. Często trzeba się nieco natrudzić, aby sięgnąć po coś z dalszego planu. Dlatego zalecane jest układanie tam takich przedmiotów, z których nie korzysta się zbyt często. Oprócz garnków mogą to być na przykład różne urządzenia kuchenne typu sokowirówka, grill, duża patelnia, gofrownica, blaszki do pieczenia, większe miski czy też puste słoiki.

Co układać w kuchennych szafkach wiszących?

Co poukładać w szafkach kuchennych wiszących? Tego typu meble są najlepszym miejscem na rzeczy, z których korzysta się często. Takie ustawienie ułatwia szybkie ich odnalezienie. Mowa tutaj na przykład o kawie, herbacie, organizerach z przyprawami. Mogą to być również naczynia kuchenne, takie jak talerzyki, miseczki, różnego rodzaju szklanki, kubki i wiele innych przedmiotów, z których najczęściej korzysta użytkownik danej kuchni.

Co przechowywać w szafkach z wysuwanymi półkami?

Szafki z wysuwanymi półkami są bardzo wygodnym, nowoczesnym rozwiązaniem. Możliwość wysunięcia konkretnej półki sprawia, że nie trzeba schylać się, aby wyciągnąć na przykład jakiś głęboko schowany sprzęt elektroniczny czy po prostu większą deskę do krojenia. Wystarczy jeden ruch, aby wysunąć potrzebną półkę i móc sięgnąć po niezbędny przedmiot. Jest to niezwykle praktyczny mebel, który dodatkowo pozwala na zachowanie kontroli nad zawartością danej szafki.

Co może pomóc w utrzymaniu porządku w kuchni?

Utrzymanie porządku w każdej kuchni będzie łatwiejsze, jeśli weźmie się pod uwagę poniższe wskazówki:

  • zamontowanie odpowiedniego oświetlenia wnętrza szafek kuchennych;
  • wyznaczenie szafki na środki czystości (trzymanie wszystkich detergentów w jednym miejscu jest praktyczniejsze);
  • zadbanie o harmonię wszystkich elementów (dopasowanie frontów szafek z wyeksponowanymi sprzętami kuchennymi);
  • stosowanie organizerów w szufladach na drobniejsze rzeczy, na przykład na przyprawy, czy też sztućce.

Teraz już wiesz, jak poukładać w szafkach kuchennych. Najważniejsze, aby wszystkie rzeczy były poukładane kategoriami, dzięki czemu łatwiej będzie można szybko odnaleźć pożądany produkt lub sprzęt AGD.

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts