Jaki mop do paneli podłogowych będzie odpowiedni?

Ida Grabska
jaki mop do paneli podłogowych będzie odpowiedni

Czy zakup mopa jest wyzwaniem? Może nim być, ponieważ należy wybrać ten najsolidniejszy, a nie jakikolwiek, który przyciągnie wzrok. Mop do paneli podłogowych powinien być wygodny i skuteczny. Dowiedz się, jak wybrać sprzęt do mycia paneli podłogowych!

Chociaż wydawałoby się, że wystarczy iść do sklepu i wybrać pierwszy z brzegu sprzęt, kwestia wyboru tego odpowiedniego wcale nie jest oczywista. Pojawia się coraz więcej nowoczesnych mopów do podłogi, które mają pomóc w zachowaniu perfekcyjnej czystości paneli podłogowych. Sprzęt, który wybierzesz, powinien zapewniać ci wygodę, a jednocześnie być skuteczny. Rodzajów mopów nie brakuje, dlatego przedstawiamy cechy każdego z nich, byś mogła dobrać ten odpowiedni. Dowiedz się więcej!

O mopach do paneli podłogowych

Mop do podłogi to proste urządzenie, które wynaleziono w latach 50. XX wieku. Bardzo szybko stało się jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych do zachowania czystości. Od wprowadzenia tych urządzeń minęło już kilka dekad, więc nic dziwnego, że rynek mopów do podłóg bardzo się rozwinął. Obecnie dostępne modele są już naprawdę zaawansowane i pozwalają na bardzo szybkie i efektywne sprzątanie. Jaki typ mopa wybrać? Podpowiadamy!

Mop płaski

Mopy płaskie to jedna z najbardziej klasycznych form takiego sprzętu. Są ważną częścią oferty najpopularniejszych firm, do których należą Vileda czy Leifheit. Tego rodzaju mop dobrze sprawdza się w domach, które mają wiele trudno dostępnych miejsc i łatwo nim zmywać powierzchnię między meblami. Można go używać także do zmywania paneli podłogowych. Mopy płaskie są dosyć tanie i wygodne. Jeżeli nie masz większych potrzeb ponad te, które opisaliśmy, taki mop ci w zupełności wystarczy.

Mop wyciskany

Na mopie wyciskanym znajduje się gąbka, która za pomocą specjalnego mechanizmu zostaje wyciskana. Taki sprzęt ma bardzo dużą chłonność, dlatego sprawdzi się przy zbieraniu dużych plam wody. Nie jest jednak odpowiedni do mycia podłóg drewnianych. Jeśli takie masz, zastosuj inne narzędzia.

Mop sznurkowy

Obok mopów płaskich jest to najczęściej spotykany rodzaj sprzętu do mycia podłóg. To przyrząd przystosowany do czyszczenia niewielkich powierzchni. Na końcu mopa znajdują się wykonane z mikrofibry ściereczki. To najbardziej uniwersalny z wymienionych tu mopów, którym można czyścić każdą powierzchnię.

Bardziej zaawansowaną technologicznie wersją mopa sznurkowego jest wariant obrotowy. Wyposażony jest w specjalne wiadro, które pozwala pozbyć się wody. Obroty pozwalają z kolei na bardzo dokładne oczyszczenie mopa. Mopy obrotowe są bardzo wygodne i będzie to dobry wybór, jeżeli nie chcesz tracić zbyt dużo czasu na czyszczenie. Takie urządzenie sprawdzi się podczas mycia paneli drewnianych.

Mop parowy

Mop parowy to już naprawdę zaawansowana konstrukcja. Nie wszyscy jednak zalecają używanie takich urządzeń. Podstawą ich pracy jest uwalnianie pary wodnej. Jej wysoka temperatura ma bardzo dobre właściwości dezynfekujące. Po użyciu mopa parowego na podłodze mogą jednak pozostać mokre ślady, dlatego konieczne może się okazać dodatkowe wchłonięcie wody. Jest ryzyko, że użycie mopa parowego negatywnie wpłynie na podłogi drewniane, dlatego lepiej nie myć nim takich powierzchni.

Mop automatyczny

Mop automatyczny to urządzenie, które mocno przypomina automatyczny odkurzacz. Zmywa podłogę bez udziału człowieka, samoczynnie poruszając się po podłodze. To bez wątpienia rozwiązanie wygodne, ale nie każdemu będzie odpowiadało. Sprawdza się na prostych powierzchniach, ale nie powinno się go używać do mycia tych wrażliwych.

Jak dbać o stan mopa?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujesz, o swojego mopa musisz odpowiednio dbać. Dzięki temu przetrwa zdecydowanie dłużej i nie będzie konieczności jego wymiany. 

  1. Przed pierwszym użyciem warto go wyprać, by był dobrze przygotowany do wchłaniania wody.
  2. Po każdym sprzątaniu dokładnie wypierz i wysusz mopa, bo dzięki temu pozbędziesz się resztek środków czyszczących. 
  3. Po każdym sprzątaniu możesz też wymoczyć sprzęt w gorącej wodzie. 
  4. Pozbądź się z wiadra brudu, który pozostał po myciu. Wylej z niego wodę i dokładnie wyczyść wiadro. 
  5. Nie zostawiaj mopa w brudnej wodzie, bo po jakimś czasie może stracić swoją skuteczność.

Nie każdy lubi zmywać podłogi. Czasami jednak wystarczy zmiana sprzętu do czyszczenia, aby zmywanie podłóg było szybkie i stało się prawdziwą przyjemnością!

Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts