Jak zamontować plakaty i grafiki na ścianach, aby prezentowały się estetycznie i wytrzymały?

Plakaty i grafiki na ścianach to zaraz obok obrazów jeden z najpopularniejszych elementów dekoracyjnych. Powieszone w modnej ramie i dopasowane do aranżacji wnętrza, tworzą klimat domowej galerii sztuki. Jak zamontować plakaty, żeby wyglądały estetycznie i wytrzymały w nienaruszonym stanie przez długie lata? Mamy dla Was kilka wskazówek.
Alicja Kisiak

Plakaty i grafiki na ścianę — rodzaje

Plakaty ścienne występują w wielu rozmiarach i różnią się od siebie przede wszystkim motywem przewodnim, kolorami oraz materiałem wykonania. Grafika (https://www.pakamera.pl/grafiki-i-ilustracje-0-1951.htm), którą wybieramy, definiuje nasz charakter, odzwierciedla pasję, a nawet opowiada jakąś historię.

Do wyboru mamy motywy abstrakcyjne, historyczne czy filmowe. Dużą popularnością cieszą się także plakaty, które przedstawiają naturę i zwierzęta — ptaki, tygrysy, morze, lasy. Dostępne są również awangardowe, polityczne, muzyczne i sportowe. Ponadto grafiki mogą być poziome, pionowe lub kwadratowe, a wybór ich kształtu jest mocno indywidualną kwestią.

Poszukiwania odpowiedniego wyrobu poligraficznego mogą okazać się trudne, dlatego warto dobrze przemyśleć, co chcemy umieścić na swojej ścianie.

Jak wybrać plakat na ścianę?

zestaw plakatów na ścianę do salonu

Wybór odpowiedniego plakatu na ścianę bywa nie lada wyzwaniem dla tych, którzy nie mają doświadczenia w tego rodzaju dekoracjach. Jak wybrać plakat na ścianę, żeby zachować umiar i nie przesadzić?

Na początek należy dokładnie określić styl naszego wnętrza, ponieważ plakat ma być jego uzupełnieniem. Do minimalistycznych pomieszczeń (np. sypialni) będą pasować stonowane motywy w jasnych kolorach, które nie zakłócają spokoju. Z kolei plakaty filmowe harmonizują z nowoczesną aranżacją i świetnie się sprawdzą jako plakaty do salonu (https://www.pakamera.pl/plakaty-do-salonu-0-t100032.htm) gdzie toczy się życie domowników.

Wybierając grafikę ścienną, bierzemy pod uwagę również jej rozmiar. Ramka z plakatem nie powinna zajmować większego obszaru ściany, więc zanim kupisz konkretny produkt, dokonaj odpowiednich pomiarów. Oprócz tego wybierz określony motyw, najlepiej taki, który będzie związany z Twoją osobą. Może to być ulubiony film, wykonawca lub cytat.

Jeśli planujesz powiesić na ścianie większą ilość plakatów, to pamiętaj, że powinny one być do siebie podobne pod względem stylu. Chociaż kontrasty również są wskazane. I na koniec — wybieraj produkty dobrej jakości, które posłużą Ci przez lata.

Plakat i grafika — jak je oprawić?

Oprawa plakatu ma równie istotne znaczenie, co jego motyw. Jeśli zastanawiasz się, w co oprawić wymarzoną grafiką, mamy dla Ciebie kilka propozycji.

  • Antyrama — od wielu lat nie wychodzi z mody i jest najszybszym sposobem na zabezpieczenie zdjęć, plakatów oraz grafik. Oprawa bez ramki przyda się, gdy zależy nam, żeby odbiorca skupiał uwagę na treści plakatu.
  • Klasyczna rama — wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem i nadaje wnętrzu przytulnego klimatu. Rama może być w zależności od upodobań — szeroka lub wąska, z szybką plexi lub szklaną. Do wyboru mamy także różne kolory, które dopasowuje się do stylu danego wnętrza.
  • Listewki — to oryginalny pomysł na oprawienie wymarzonej grafiki. Potrzebujemy czterech listewek dopasowanych rozmiarem do szerokości plakatu, które łączy się specjalnym klejem, wkładając uprzednio grafikę w ich krawędzie. Na koniec wystarczy zamontować haczyk lub boho sznurek i gotowe. Ręcznie wykonana ramka stworzy niepowtarzalny klimat w salonie.

Jak zamontować plakaty na ścianach, żeby wytrzymały?

Sposobów na zamontowanie plakatów na ścianie jest bardzo wiele, ale niektóre z nich mogą się nie sprawdzić, ze względu na rodzaj ramy i jej ciężar. Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji na powieszenie grafik, które pozwolą wyeksponować ich piękno. Podczas montażu warto zwrócić uwagę, czy rama nie jest zbyt obciążona, ponieważ może dojść do zniszczenia.

Najczęściej wybór pada na klasyczne haczyki lub gwoździe, które niestety nie zawsze są w stanie utrzymać ciężką ramę. Ważne, żeby gwóźdź był wbity zawsze do góry, aby zrównoważyć ciężar do środka.

Jak powiesić plakaty bez użycia wiertarki i niepotrzebnego nawiercania ściany? Na rynku dostępne są montażowe plastry samoprzylepne, które wytrzymują ciężar nawet do 2 kg. Jest to bezinwazyjna i przede wszystkim stosunkowo szybka metoda na powieszenie ramki z plakatem. Jeśli obrazek razem z obramowaniem ma nieco większą wagę, pamiętaj o użyciu kilku plastrów, żeby całość dobrze przylegała i trzymała się powierzchni ściany.

Innym rozwiązaniem są samoprzylepne gwoździe, które pozwalają na pionową regulację, gdy wieszamy na ścianie dużo ramek i zależy nam, żeby kompozycja wyglądała symetrycznie. Równie popularne są trójkątne zawieszki wykonane z mosiądzu, które idealnie sprawdzają się do lekkich ramek. Plakat z ramą można zamontować również na specjalnych wkrętach — wtedy mamy gwarancję, że dekoracja będzie się trzymać ściany przez wiele długich lat

Dla niektórych przywieszenie plakatów na ścianie wydaje się niewdzięcznym zajęciem, ale warto poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej uwagi. Dlatego, jeśli chcesz, żeby plakaty i grafiki zdobiły Twoje pomieszczenie w nienaruszonym stanie przez długi czas, zadbaj o odpowiedni montaż.

Materiał promocyjny

Archiwum: luty 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts