Narzędzia, dzięki którym mycie okien stanie się prostsze

Mycie okien zdecydowanie nie należy do ulubionych czynności wielu z nas – jest to pod wieloma względami praca żmudna i czasochłonna. Żeby ją sobie ułatwić, warto postawić na sprawdzone akcesoria, dzięki czemu znacznie szybciej uporamy się z wyczyszczeniem nawet wysokich i dużych okien, które zajmują większą część ściany. Jak w takim razie zadbać o czystość okien, by nie pozostawić żadnych smug i cieszyć się odświeżonym wyglądem domu lub mieszkania?
Alicja Kisiak

Czym najlepiej myć okna? 

Pierwsze, co warto uwzględnić, przystępując do mycia okien, to warunki pogodowe. Najlepiej wybrać dość ciepły i raczej pogodny dzień, jednak równocześnie dobrze jest unikać sytuacji, w której ostre słońce padałoby bezpośrednio na okna – mogłoby to znacząco utrudnić nam pracę. Zdecydowanie trzeba też unikać mycia okien w czasie mrozów, ponieważ niskie temperatury mogą doprowadzić nie tylko do zamarzania środków myjących, ale też sprawiają, że szkło staje się bardziej kruche i podatne na uszkodzenia. 

Drugą istotną kwestią jest dobór właściwych środków czyszczących. Tych z kolei nie brakuje na półkach sklepowych, przy czym warto zaznaczyć, że będziemy potrzebować co najmniej dwóch: płynu, który rozcieńczymy z wodą, by przy jego pomocy usunąć największe zanieczyszczenia, oraz produktu w sprayu, który sprawdzi się w trakcie polerowania. Dodatkowo można się zastanowić nad domowymi sposobami, np.: 

  • woda z octem i gliceryną, co zapobiegnie osadzaniu się zanieczyszczeń na szybach; 
  • olej lniany – niezastąpiony w sytuacji, gdy okna są wyjątkowo zabrudzone; 
  • woda z octem i cytryną, opcjonalnie z dodatkiem kilku kropel denaturatu (alkohol będzie przydatny zwłaszcza zimą, ponieważ zapobiegnie zamarzaniu). 

Do zadań specjalnych zaś przeznaczony będzie aceton (lub po prostu zmywacz do paznokci), który pozwala na usunięcie z okna resztek kleju (np. po zdjęciu ozdób świątecznych). 

Jakie akcesoria sobie przygotować przed myciem okien? 

Trzeba mieć na uwadze, że nawet najlepszy środek czyszczący nie zagwarantuje nam oczekiwanego efektu, jeżeli nie zadbamy o to, by w trakcie mycia okien używać sprawdzonych narzędzi. Zarówno na etapie czyszczenia, jak i polerowania z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie ścierka z mikrofibry, która posiada cenne właściwości. Nie tylko doskonale pochłania wodę i zabrudzenia, ale też pozostaje miękka, co ograniczy ryzyko porysowania szyb.  

Polecanym trikiem jest też wykorzystanie miękkich szarych gazet do polerowania, ponieważ pozostawiają mniej smug, a przy okazji pozwolą na pozbycie się resztek wilgoci. Wbrew pozorom kompletnie nie sprawdzają się ręczniki papierowe, szczególnie gdy nie są zbyt dobrej jakości. Wchłoną co prawda wodę i pomogą w usunięciu resztek zanieczyszczeń, ale ich cząsteczki mogą osiadać na szybie, a do tego powodować powstawanie trudnych do usunięcia smug. 

W przypadku gruntownego czyszczenia okien dobrze jest też wyposażyć się w wysokiej jakości rękawiczki, które ochronią nasze dłonie – długotrwały kontakt ze środkami chemicznymi może narazić skórę na wysuszenie i pękanie. 

Oprócz tego zdecydowanie warto wyposażyć się w narzędzie, które znacząco ułatwi nam pracę. Mowa tutaj o myjcie do okien, która, za pomocą wmontowanego gumowego ściągacza, znakomicie zdejmie wodę wymieszaną ze środkiem czyszczącym oraz wszelkie zabrudzenia. Do wyboru jest zarówno tradycyjna, jak i automatyczna myjka do okien. Ciekawą propozycję z tej kategorii znajdziemy w ofercie firmy Electrolux – myjka do okien WELL S7 została wyposażona w wydajny akumulator litowy. Połączenie ściągaczy i skutecznego zasysania pozwala na błyskawiczne usunięcie z okien kurzu, pozostałości po opadach i innych zabrudzeń. Jednocześnie nie musimy się martwić o to, czy na szybie powstaną nieestetyczne zacieki.  Przy pomocy takich akcesoriów nie tylko znacznie szybciej uporamy się z umyciem okien, ale też zrobimy to dużo efektywniej. Choć ścierkę z mikrofibry wciąż warto mieć pod ręką, to jednak nie da się ukryć, że ma ona pewne ograniczenia – po zaledwie kilku ruchach będzie zabrudzona, dodatkowo nieustannie należy ją odsączać z nadmiaru wilgoci. Automatyczna myjka do okien pozwala na nieprzerwane działanie. 

Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts