Jak wyczyścić reflektory w samochodzie? Sposoby na polerowanie lamp

Zastanawiasz się, jak wyczyścić reflektory samochodowe? Umyj je starannie i wypoleruj. Nie wiesz, jak to zrobić? Skorzystaj z naszego poradnika, a poznasz różne metody przywracania dobrego wyglądu lampom w aucie.
Ida Grabska
jak wyczyścić reflektory

Drażnią cię zmatowiałe klosze w twoim aucie? Nic dziwnego. Samochód z brudnymi, matowymi lampami wygląda, jakby przejechał dużo więcej, niż wynosi stan jego licznika. Poza tym jazda takim autem jest niebezpieczna, bo matowe światła mijania słabo oświetlają drogę, a auto jest mało widoczne dla innych użytkowników dróg. W skrajnych przypadkach możesz się narazić na mandat za brak świateł! Kolejna sprawa to nieestetyczny wygląd samochodu. Przeczytaj i dowiedz się, jak wyczyścić reflektory.

W skrócie:

  1. Brud i sól drogowa szybko gromadzą się na lampach samochodowych.
  2. Reflektory często stają się z czasem matowe z powodu promieni UV emitowanych przez słońce.
  3. Domowe czyszczenie lamp reflektorów można wykonać za pomocą pasty do zębów i szczoteczki do zębów, a także bieżącej wody i suchej szmatki.
  4. W przypadku poważnego żółknięcia lub pękania lamp reflektorów można skonsultować się z profesjonalistami.

Dlaczego lampy samochodowe tak szybko brudzą się i matowieją?

W zimie mają częsty kontakt z błotem pośniegowym i solą drogową. Nie wiele lepiej jest podczas wiosennych roztopów lub częstej jazdy po nieutwardzonych drogach. Latem szkodzi reflektorom kurz zalegający na ulicach, a także ostre słoneczne światło. Kolejny uporczywy problem to przyklejone do kloszy resztki owadów i odchody much. To wszystko sprawia, że reflektory świecą coraz słabiej, a jazda staje się niebezpieczna. Niestety, kierowcy często nie zdają sobie z tego sprawy i zaniedbują czyszczenie lamp w aucie.

Jak wyczyścić reflektory z brudu?

Dokładne umycie lamp wymaga trochę czasu i cierpliwości. Umycie samą wodą czy nawet szybki program w myjni samoobsługowej to oczywiście za mało. Chcesz mieć czyste klosze? Przygotuj sobie ściereczkę i detergenty, takie jak płyn do mycia szyb lub szampon do mycia samochodów. Pochyl się i starannie myj reflektor. Przygotuj się na to, że stare zabrudzenia zejdą dopiero po kilkukrotnym użyciu środków myjących. Niestety, w ten sposób nie odnowisz zżółkniętych i zmatowiałych lamp. W tym przypadku niezbędna jest regeneracja kloszy oraz ich wypolerowanie.

jak wyczyścić reflektory - infografika

Dlaczego klosze w aucie ulegają zmatowieniu?

Matowe reflektory to cecha charakterystyczna dla aut kilkunastoletnich i starszych. Wraz z upływem czasu promienie UV zmatowiły zewnętrzną powłokę lamp i spowodowały nieestetyczne zażółcenia. Takie światła słabo oświetlają drogę przed samochodem i powodują, że jest on mało widoczny w nocy. Poza tym wygląda na starszy, niż jest w rzeczywistości. Matowe klosze są też powodem obniżenia ceny w przypadku sprzedaży auta.

W skrajnych przypadkach możesz przez nie mieć problemy z podbiciem przeglądu technicznego. Co wtedy robić? Wyjścia są trzy. Możesz zlecić w warsztacie profesjonalną regenerację reflektorów albo ich wymianę na nowe. Możesz też spróbować odnowić je samodzielnie. Jak wyczyścić reflektory?

Domowe sposoby na czyszczenie lamp samochodowych

Jak wyczyścić reflektory, które stały się matowe? Przydadzą się do tego zwykła pasta do zębów i szczoteczka, a także bieżąca woda, na przykład z węża ogrodowego, i sucha szmatka. Zacznij od starannego umycia świateł. Potem nałóż warstwę pasty i szczoteczką wetrzyj ją w klosze. Następnie zmyj pastę wodą i wytrzyj światła ścierką lub papierowym ręcznikiem. Inny sposób to spryskanie reflektorów preparatem WD40 i wypolerowanie lamp suchą szmatką. Dzięki temu w prosty sposób odświeżysz wygląd świateł. Niestety, efekt utrzymuje dość krótko, bo tylko przez okres 1-3 miesięcy.

Jak samodzielnie odnowić reflektory samochodowe?

Jeśli masz czas i trochę cierpliwości, możesz kupić zestaw środków do samodzielnej regeneracji reflektorów. W skład zestawu wchodzą:

  • wodny papier ścierny o różnym stopniu gradacji;
  • pasta polerska;
  • maszyna polerska, możesz też użyć wkrętarki z filcową lub gumową nakładką;
  • taśma klejąca do zabezpieczenia karoserii przy światłach, taśma powinna mieć słaby klej, aby nie uszkodzić lakieru przy odrywaniu;
  • środek do zabezpieczenia reflektorów przeciwko promieniom UV.

Czyszczenie reflektorów. Co po kolei robić?

Jak wyczyścić reflektory samochodowe krok po kroku? Umyj światła z kurzu i innych zanieczyszczeń. Wytrzyj je, a następnie przyklej taśmę ochronną tuż przy brzegach kloszy. Oceń uważnie ich stan. Sprawdź, czy nie mają pęknięć, wewnętrznych zabrudzeń oraz czy nie parują w środku. Następnie mokrym papierem ściernym z gradacją 1200 równomiernie zetrzyj zewnętrzną warstwę tworzywa na każdym reflektorze.

Powtórz czynność papierem z wyższą gradacją. Dzięki temu zetrzesz zażółcenia i powierzchowne zarysowania od kamyków. Potem nałóż pastę polerską i polerką kolistymi ruchami wcieraj pastę w powierzchnię klosza. Umyj reflektory wodą i wysusz je. Nałóż lakier zabezpieczający i odklej taśmę.

Polerowanie reflektorów. Kiedy zlecić to fachowcom?

Usługa regeneracji świateł nie jest droga, dlatego wielu kierowców powierza ją fachowcom w warsztacie. Eksperci odradzają też samodzielne odnawianie szklanych kloszy, bo jest ono znacznie bardziej skomplikowane. Poza tym, jeśli zauważysz, że reflektory w twoim samochodzie są zaparowane albo zabrudzone od środka, to znaczy, że są nieszczelne, a wilgoć nie jest odprowadzana na zewnątrz. Wyczyszczenie takich lamp wymaga ich demontażu. Z kolei pęknięte lampy trzeba wymienić na nowe. To również lepiej zlecić pracownikom warsztatu samochodowego.

Zapamiętaj

Już wiesz, jak wyczyścić reflektory. Choć nie jest to trudne do wykonania, to nie wszyscy mają czas i ochotę na pucowanie świateł. Decyzja, czy robić to samodzielnie, czy lepiej zapłacić komuś, należy do ciebie. Jedno jest pewne: czyste i przezroczyste reflektory to bezpieczniejsza jazda.
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts